Co ciekawego? – premiery marca


Po styczniu, który trwał pół roku, przyszedł luty liczący trzy dni. Naprawdę nie wiem, kiedy minął mi ostatni miesiąc. Czy to przez nową pracę, czy przez ogrom obowiązków, czas przeciekał mi przez palce. Jedno mrugnięcie i już mamy marzec! Kiedy? Jak? Dlaczego? Sama nie wiem. Najgorsze jest to, że w mojej głowie zrodziło się tyle nowych pomysłów, a fizycznie czuję, że nie mam na nie wolnej chwili. Pora porzucić sen. Zacząć dożylnie przyswajać kawę. Szczególnie gdy na scenę wejdą nadchodzące premiery...

Książki:
Chociaż z marcowych premier wyłuszczyłam aż jedenaści godnych uwagi, to jedynie trzy z nich podbiły moje serce oraz aktualne - bo te ciągle się zmieniają - gusta literacki. 

Asteroid i półkotapczan – Katarzyna Jasiołek
Wydawnictwo: Marginesy
Data premiery: 11 marca
Jak żyło się w czasach, gdy w sklepach brakowało wszystkiego, a do kawalerek wprowadzały się całe rodziny? Gdy kupowało się na raty komplety mebli, którymi można by obdzielić kilka mieszkań? I gdy co drugie mieszkanie wyglądało identycznie i można było się pomylić, czy jest się u siebie, czy w gościach?

Chociaż popularność wzornictwa od kilku lat przybiera na sile, wciąż trudno zdobyć informacje na temat jego twórców, a niektóre nazwiska pozostaną na zawsze tajemnicą. Wielu jednak ustrzegło się przed anonimowością. O kilku krążą wręcz legendy – jak choćby taka, że jej ciepłe majtki uratowały polskie wzornictwo.

„Asteroid i półkotapczan” to opowieść o tym, w jakich okolicznościach powstawały meble, szkło, tkaniny, oświetlenie czy ceramika, dostępne (czy raczej wiecznie niedostępne) w polskich sklepach po 1945 roku, ale także o tym, kto tworzył te, które nigdy nie trafiły na sklepowe półki. Wciągająca historia, przywołująca filmy, w których grają ikony designu, i mówiąca o wydarzeniach, bez których wiele wspaniałych obiektów nigdy by nie powstało.

Prawdziwe życie – Adeline Diedudonne
Tłumacz: Beata Geppert
Wydawnictwo: Znak Literanova
Data premiery: 25 marca
W domu są cztery pokoje: dziewczynki, jej brata, rodziców i trupów. To trofea taty: sarny, jelenie i dziki. A w kącie szczerzy zęby wypchana hiena. Matkę paraliżuje strach przed ojcem, który odzyskuje humor tylko na polowaniach. Dzieci uciekają w świat zabaw i wyobraźni, ale pewnego dnia widzą z bliska śmierć.

Od tego momentu chłopiec, zamiast bawić się z siostrą, chętniej rozmawia z hieną i spędza czas z ojcem. Dziewczynka dorasta i coraz bardziej nie godzi się na otaczający ją świat. Musi wymyślić, jak odzyskać brata, ale i uratować siebie przed przewidzianą dla niej w prawdziwym życiu rolą ofiary. Tymczasem szykuje się wielkie polowanie.

Bulwersująca powieść dynamit, dzika, przewrotna i bardzo aktualna. Zapiera dech, chwyta za gardło i nie odpuszcza do ostatniej strony.


Statystycznie rzecz biorąc – Janina Bąk
Wydawnictwo: W.A.B.
Data premiery: 25 marca

Statystycznie rzecz biorąc to książka o statystyce (tak, o statystyce!), której lektura przyprawia o ból przepony (ze śmiechu. Nie trzeba od razu biec do lekarza). No i nawet można zrozumieć o co w niej (statystyce) chodzi. Wszystko dzięki Janinie Bąk, pandze biznesu, komendancie komedii, charyzmatycznej liderce ortodoksyjnej grupy Drużyna Janina. Ile trzeba zjeść czekolady, by dostać Nobla? Dlaczego koń i szop pracz nigdy nie dostali doktoratu? Czy język angielski powoduje zawały serca, a masło przedłuża życie? Czego statystyka nauczyła się od martwego łososia? A przede wszystkim: czy naukowcy są jak żony i nigdy się nie mylą? Dzięki setkom ciekawostek zobaczycie, że statystyka potrafi zmierzyć wszystko i – wbrew pozorom – przydaje się do wszystkiego. Pozwala nawet oszacować matematyczny wzór na miłość!

Warte uwagi:



Komiks:

Loteria – Miles Hyman
Tłumacz: Mira Michałowska
Wydawnictwo: Marginesy
Data premiery: 25 marzec (premiera przesunięta)

Małe, idylliczne amerykańskie miasteczko, w którym wszyscy znają się po imieniu. Każdego roku te imiona zapisywane są na kartkach i wkładane do drewnianego pudełka. Tylko jedno zostanie wylosowane, ale w tej loterii nikt nie chce być zwycięzcą...

O tym miasteczku traktuje opowiadanie „Loteria”, które w 1948 roku opublikował „The New Yorker”. Tekst ten wywołał skandal, wielu czytelników magazynu rezygnowało z prenumeraty, autorka dostawała listy z pogróżkami. Po latach stało się jednym z najsłynniejszych opowiadań w historii amerykańskiej literatury i uważane jest za najdoskonalsze w dorobku Shirley Jackson, autorki m.in. „Poskramiania demonów”, czy „Nawiedzonego domu na wzgórzu”, powieści grozy które były wielką inspiracją dla Stephena Kinga, czy Neila Gaimana.

Ponad 70 lat po publikacji opowieść o małym miasteczku wciąż budzi silne emocje. Niepokój i gniew. Wciąż aktualne są też pytania, które stawia. O społeczny konformizm, tradycję, instytucjonalną przemoc, strach jako narzędzie kontroli.

Powieść graficzna Milesa Hymana, wybitnego ilustratora i jednocześnie wnuka Shirley Jackson, jest czymś więcej niż adaptacją opowiadania. Sposób, w który buduje on swoją opowieść - odsłaniając kolejne jej elementy powoli i z wielką dbałością detale - pozwala spojrzeć na „Loterię” z nowej, ale nie mniej niepokojącej perspektywy.

Porcelana – Chris Wildgoose, Benjamin Read
Tłumacz: Paulina Braiter
Wydawnictwo: Non Stop Comics
Data premiery: 4 marca

W świecie sprawiającym wrażenie magicznego odbicia naszej rzeczywistości, wychowana na ulicy Gamine próbuje uciec od wszechobecnych w Snow City chłodu, głodu i przemocy. Schronienie znajduje u tajemniczego ceramika. Życzliwy starzec żyje w samotności, otoczony napędzanymi alchemią automatami. Dziewczynka może u niego zostać pod jednym warunkiem: NIGDY nie wolno jej wchodzić do warsztatu…

Film:

Jeżeli chodzi o filmy, w tym miesiącu czekam na jedną premierę, które przeniesie mnie do lat dzieciństwa.


Mulan
Wydawca: Disney
Twórcy: Niki Caro, Rick Jaffa
Data premiery: 27 marca

Mulan opowiada historię nieustraszonej młodej dziewczyny, która w męskim przebraniu wyrusza do walki w obronie swojego kraju. Będąc nieodrodną córką wielkiego wojownika, Hua Mulan jest szybka, nieustraszona i zdeterminowana. Kiedy cesarz nakazuje, aby jeden mężczyzna z każdej rodziny służył w jego armii, Mulan zajmuje miejsce swojego chorego ojca. Jako Hua Jun staje się jednym z największych chińskich wojowników.



Prześlij komentarz

1 Komentarze

google.com, pub-5039018173211090, DIRECT, f08c47fec0942fa0