Co ciekawego? – premiery października

 

Rozpoczynamy sezon długich wieczorów spędzonych na kanapach (oczywiście pod kocem). Jesteście gotowi na popkulturowy maraton?

Książki:
Nie mogę oprzeć się wrażaniu, że wiele wydawnictw odbija sobie pokoronawirusowy przestój i lawinowo publikuje zaległe tytuły. Właśnie dlatego ciekawych książek nie brakuje. Mole książkowe mogą przebierać w intrygujących premierach, a jedyne co w tej sytuacji ucierpi, to portfel. 

Nienawiść sp. z o.o. Jak dzisiejsze media każą nam gardzić sobą nawzajem – Matt Taibbi
Tłumacz: Tomasz S. Gałązka
Wydawnictwo: Czarne
Data premiery: 7 października

Czym różni się dziennikarz popierający republikanów od tego, który stawia na demokratów? Co łączy konserwatywną sieć FOX z uchodzącą za postępową MSNBC? I czy na pewno media powinny budować kapitał na wzajemnej niechęci? Przed Państwem gorzki i pełen ironii audyt wielkiej korporacji Nienawiść sp. z o. o.

Nagradzany amerykański reporter Matt Taibbi bezlitośnie rozprawia się z dziennikarskim bałaganem w USA i wnikliwie analizuje typy politycznej ortodoksji, które tylko pozornie się od siebie różnią. Dostaje się wszystkim po równo – bo jak inaczej traktować działania mediów, w których "różnorodność intelektualna" rozumiana jest jako "po jednym reprezentancie z każdej partii", nieuprzejmość stała się wymogiem, a dziennikarze porzucili zawodową bezstronność na rzecz politycznych agitacji.

Szanowni Państwo, zapraszamy do reality show Ameryka kontra Ameryka! Wygrywają wszystkie stacje, przegrywają obywatele. Gwarantujemy – takiej porcji nienawiści nie zobaczycie nigdzie indziej. 

Przejście – Pajtim Statovci
Tłumacz: Sebastian Musielak
Wydawnictwo: Pauza
Data premiery: 10 października

W czasach komunizmu dwóch nastoletnich przyjaciół postanawia uciec z domu w Albanii i przeprawić się przez morze do Włoch. Po latach jeden z nich opowiada historię ich dzieciństwa, wspólnego dorastania i przyjaźni, ucieczki oraz tego, co wydarzyło się później. Czy można uciec od samego siebie? Czy w nowym otoczeniu stajemy się innymi ludźmi? Błąkając się po ulicach kolejnych europejskich miast, dorosły już Bujar rozmyśla nad sensem życia, samotnością, miłością i tym, czy w nowym otoczeniu zawsze pozostaniemy obcy.
Autor jest Finem, ale pochodzi z Kosowa – jego rodzina wyjechała z Bałkanów podczas wojny etnicznej. Pomimo dorastania w fińskim otoczeniu w prozie Statovciego bije gorące, bałkańskie serce.

Vaki. Lato skowronków 
– Elina Rouhiainen
Tłumacz: Sebastian Musielak
Wydawnictwo: Zielona Sowa
Data premiery: 28 października
16-letnia Kiuru – której imię znaczy skowronek - ma zdolność oglądania wspomnień innych ludzi pod postacią ptaków. Potrafi też "zabierać" wybrane wspomnienia. Zawsze trzymała to w tajemnicy przed wszystkimi innymi oprócz Samuela, sekretnego obiektu jej uczuć. On również ma niespotykane zdolności – potrafi czytać w myślach.
Świat Kiuru wywraca się do góry nogami, kiedy na jej drodze staje Dai. Ten nielegalny imigrant z Rumunii może odwiedzać ludzi w snach. Chłopak mieszka w opuszczonym budynku wraz z grupą wyrzutków. To właśnie wśród nich Kiuru odnajduje swoje miejsce.
Wraz z nowymi przyjaciółmi dziewczyna musi zmierzyć się z potęgą tajnej organizacji, która nauczyła się czerpać korzyści z ludzi takich jak Kiuru. Kiedy organizacja wciąga w swe sieci Samuela zagrażając życiu innym z kręgu Kiuru, dziewczyna wymyśla druzgocący plan. Niszczy wszystkie wspólne wspomnienia przyjaciół, a grupa musi się rozproszyć po całej Europie...

Warte uwagi:



Komiks:

Adelka. Piekło to inny – Mr Tan i Miss Prickly
Tłumacz: Natalia Zmaczyńska
Wydawnictwo: ZNAK
Data premiery: 14 października

Spora dawka czarnego humoru i szczypta czułości – oto przepis Adelki na to, jak przeżyć w świecie, w którym nikt nie traktuje dzieci poważnie!
Adelka próbuje przejąć kontrolę nad chłopakami! Obrywają tata, wymyślony przyjaciel, a najboleśniej – zakochany w Adelce chłopak. Jaki dziewczynka ma plan na ich wytresowanie? Chłopcy są dziwni, ale okazuje się, że bywają też użyteczni!
Na jakie eksperymenty zgodzi się zadurzony w Adelce chłopak? Jak medycznie udowodnić, że dziewczyny są najmądrzejsze? I jak sprawić, aby tata już nigdy, przenigdy nie ośmielił się o nic jej prosić? Spokojnie – nie tylko chłopcy będą pod obstrzałem! Są jeszcze lalki Barbie...
Fenomen we Francji – ponad dwa miliony sprzedanych egzemplarzy! 

Porcelana. Kostna Biel – Chris Wildgoose, Benjamin Read
Tłumacz: Paulina Brajter
Wydawnictwo: Non Stop Comics
Data premiery: 28 października

Kontynuacja klimatycznej gotyckiej baśni. 10 lat minęło, dziewczynka przemieniła się w damę. Jedyna spadkobierczyni bogactw i sekretów tajemniczego odkrywcy, odizolowana za wysokim murem, od którego sforsowania rozpoczęła się jej przygoda, będzie musiała podejmować najtrudniejsze decyzje w obliczu nieszczęśliwej miłości i bratobójczej wojny.

Prześlij komentarz

1 Komentarze

  1. Tej jesieni zdecydowanie mamy w czym wybierać. Tylko mieć czas i czytać!

    OdpowiedzUsuń

google.com, pub-5039018173211090, DIRECT, f08c47fec0942fa0