Co ciekawego? – premiery września

Przyszedł wrzesień, a z nim jesień. Pogoda jest paskudna – zdecydowanie za brzydka na wychodzenie z domu, za to idealna do czyta książek oraz oglądania seriali i filmów. A jest w czym wybierać! Szczególnie jeżeli lubicie komiksy.

Książki:
Nie mogę oprzeć się wrażaniu, że wiele wydawnictw odbija sobie pokoronawirusowy przestój i lawinowo publikuje zaległe tytuły. Właśnie dlatego ciekawych książek nie brakuje. Mole książkowe mogą przebierać w intrygujących premierach, a jedyne co w tej sytuacji ucierpi, to portfel. 

Zakłamane życie dorosłych Elena Ferrnate
Tłumacz: Lucyna Rodziewicz-Doktór
Wydawnictwo: Sonia Draga
Data premiery: 2 września

Po co dorastamy? Kim się stajemy? Do kogo się upodabniamy?

Najnowsza powieść lubianej na całym świecie autorki.

Śliczna buzia dziewczynki o imieniu Giovanna uległa przemianie i zaczęła przypominać szpetną twarz złośliwej kobiety. Ale czy naprawdę? A jeśli tak, to w jakim lustrze trzeba się przejrzeć, żeby odnaleźć samą siebie i siebie ocalić? Poszukiwania nowego oblicza, które zastąpi szczęśliwą dziecięcą buzię, toczą się między dwoma spokrewnionymi biegunami Neapolu, które żywią wobec siebie strach i nienawiść: miastem ze wzgórz, które przybrało maskę wytworności, i tym z dołu, kryjącym się za trywialnością i krzykliwością. Giovanna balansuje między jednym i drugim, upada i się podnosi, zdezorientowana, bo tak na dole, jak i na górze nie znajduje ani odpowiedzi, ani ratunku.



Witajcie w Ameryce 
– Linda Boström Knausgård 
Tłumacz: Dominika Górecka
Wydawnictwo: Pauza
Data premiery: 9 września

Świat jedenastoletniej Ellen zawalił się w momencie odejścia, a potem śmierci, ojca. W ramach protestu, ale też z poczucia winy, dziewczynka postanawia przestać mówić.
W powolnej opowieści Lindy Boström Knausgård śledzimy losy naszej bohaterki zamkniętej w mikrokosmosie tego, co pozostało z rodziny – matki i brata. „Nasza rodzina jest rodziną światła” powtarza matka, ale tak naprawdę jej członkowie żyją w cieniu.
Główna bohaterka nie współczuje samej sobie, nie prosi nas o litość, a więc i my, czytelnicy, jej nie współczujemy.


Władcy strachu – Ewa Winnicka, Dionisos Sturis
Wydawnictwo: Znak
Data premiery: 16 września
"Kiedy stało się to po raz pierwszy, opiekunka powiedziała Charlotcie, że to był sen. George przełamał wstyd i poszedł na komisariat, ale nikt mu nie uwierzył. John usłyszał od pielęgniarki, że opowiada brednie i pewnie musiał się zranić. Takich jak oni były setki. Od swoich opiekunów, policji, personelu sierocińca wszyscy usłyszeli to samo. Że mają siedzieć cicho. "

W lutym 2008 roku pod schodami Haut de la Garenne, największego sierocińca na wyspie, dr Julie Roberts znalazła niewielki przedmiot. Antropolożka uznała po wstępnej analizie, że jest to fragment dziecięcej czaszki. Od miesiąca na terenie dawnego sierocińca poszukiwano dowodów na zbrodnie popełniane na dzieciach. Tego dnia rozpętało się prawdziwe piekło.

Nie dało się już dłużej ukrywać faktu, że sierocińce na Jersey były terenem łowów dla pedofilów. Śledczy ze zdumieniem odkrywali siatkę powiązań i przestępstw, które milcząco aprobowała cała wyspa.

Dwoje wybitnych reportażystów odkrywa prawdę o przestępstwach w sierocińcach. Ewa Winnicka i Dionisios Sturis próbują odpowiedzieć na pytanie, jak to możliwe, że w XXI wieku nadal istnieją miejsca, w których panuje milczące przyzwolenie na zło. Śledzą wzajemne zależności, układy oraz pokazują bohaterską walkę tych, którzy sprawili, że mechanizm zła zaczął się kruszyć.


Ok, amen. Miłość i nienawiść w świecie nowojorskich chasydów – Nina Solomin
Wydawnictwo: Otwarte
Data premiery: 16 września
Kiedy dziennikarka Nina Solomin mieszkała w Williamsburgu, zaledwie kilka przecznic od centrum Nowego Jorku, często miała wrażenie, że czas zatrzymał się tam lata temu... Mężczyźni w białych koszulach i czarnych płaszczach, z pejsami i brodami, w święta dodatkowo w sztrajmłach. Skromny strój kobiet osłaniający całe ciało niczym się nie wyróżniał, a peruka lub chusta była znakiem rozpoznawczym mężatki. Solomin nie wiedziała jeszcze, że życie członków tej społeczności regulują skrupulatnie spisane nakazy i zakazy dotyczące każdego obszaru ich aktywności.

Żyła po sąsiedzku z ultraortodoksyjnymi Żydami, ale oddzielał ją od nich niewidzialny mur. Jej fascynacja tą hermetyczną społecznością z dnia na dzień rosła. Niestety, reporterka nie mogła nawiązać z chasydami kontaktu. Aż któregoś dnia sami zapukali do jej drzwi...

"Ok, amen" to ekscytująca podróż do osobliwego, zaskakującego i trudno dostępnego świata, po którym przewodnikami są rozmówcy Solomin. Dzięki nim poznajemy ludzi targanych sprzecznymi emocjami i wspólnotę gotową do wielkich poświęceń, ale też do okrutnych rozwiązań, byle przetrwać.


Pokora – Nina Solomin
Wydawnictwo: Otwarte
Data premiery: 16 września

11 listopada 1918. Leutnant Alois Pokora wychodzi ze szpitala na ulice zrewoltowanego Berlina. Stary świat się skończył.

La Belle Époque umarła w okopach I wojny światowej. Nowy świat rodzi się w bólach: na froncie zachodnim i podczas rewolucji, przetaczającej się przez pokonane Niemcy.

Alois nie należał do starego świata, nie należy też do nowego. Syn górnika z Górnego Śląska, zrządzeniem losu wyrwany z proletariackiej rodziny, wszędzie spotyka się z pogardą i odrzuceniem. Samotny i prześladowany, wierzy tylko w erotyczną relację z perwersyjną, dominującą Agnes. Jednak w świecie, który się skończył, nic nie jest prawdziwe.

"Pokora" to porywająca powieść o miłości, wojnie i rewolucji. Epicka historia o Berlinie i Śląsku, o Niemcach i Polakach, o podziałach społecznych i etnicznych. O pożądaniu, władzy, uległości i cenie, jaką płaci się w walce o godność.


Warte uwagi:



Komiks:

Mały Lisek i Wielki Dzik. Okropieństwo – Berenika Kołomycka
Wydawnictwo: Egmont Polska
Data premiery: 16 września

Jak się okazuje, nie zawsze jest miło i przyjemnie. Są sytuacje, gdy zalewa nas złość, a okropne słowa cisną się na pyszczek. Wtedy wszystko się wali na głowę. Otaczają nas potwory i pułapki. Los płata okrutne figle, a łapki grzęzną w bagnie. Ocalić nas może tylko spokój i wsparcie przyjaciół.


Szósty tom uwielbianej przez młodych czytelników serii, której pierwszy tom został nagrodzony w  „Konkursie im. Janusza Christy na komiks dla dzieci”.


Autorką komiksu jest Berenika Kołomycka, graficzka, ilustratorka i projektantka. Stworzyła rysunki do komiksów „Wykolejeniec” (scen. Grzegorz Janusz) i „Tej nocy dzika paprotka” (scen. Marzena Sowa).


Rok 1984 – George OrwellFido Nesti
Tłumacz: Małgorzata Kaczarowska
Wydawnictwo: Jaguar
Data premiery: 30 września

Graficzna adaptacja jednej z najważniejszych powieści XX w., która przyniosła Orwellowi literacką nieśmiertelność.

Londyn w powieści jest ponurym miastem w totalitarnym stanie Oceanii, gdzie Wielki Brat zawsze patrzy, a Policja Myśli praktycznie potrafi czytać w myślach. Winston Smith znalazł się w poważnym niebezpieczeństwie z tego prostego powodu, że jego pamięć wciąż funkcjonuje. Wciągnięty w zakazany romans, znajduje odwagę, by dołączyć do tajnej organizacji rewolucyjnej zwanej Bractwem, której celem jest zniszczenie Partii. Wraz ze swoją ukochaną Julią ryzykuje życiem w śmiertelnym pojedynku z obecnymi mocami.

Dzięki sugestywnej, wciągającej adaptacji Fido Nestiego, wizja dystopijnego arcydzieła George'a Orwella zyskała nowy wygląd i dodatkową siłę przekazu. Trafi zarówno do młodych czytelników, jak i dorosłych, którzy jeszcze nie odkryli tej kultowej historii, nadal wstrząsająco aktualnej.

Herkules Poirot. Tajemnicza Historia w Styles – Jean-Francoise Vivier, Romuald Gleyse
Tłumacz: Paweł Łapiński
Wydawnictwo: Egmont Polska
Data premiery: 30 września

Komiks na podstawie pierwszej powieści Agaty Christie, publikowany w setną rocznicę jej wydania! Z powodu otrzymanej w czasie wojny rany kapitan Hastings zostaje zwolniony ze służby i przyjeżdża do Styles, rodzinnej rezydencji swojego przyjaciela z dzieciństwa, Johna. Tam dochodzi do tajemniczej śmierci pani domu, macochy Johna. Na scenę po raz pierwszy w historii wkracza mały Belg z sumiastym wąsem – Herkules Poirot, były belgijski inspektor policji, uchodźca wojenny. Wspólnie z Hastingsem rozpoczynają śledztwo, pełne niespodzianek i zwrotów akcji, które zbudowało legendę największego detektywa na świecie. 

Scenariusz komiksu napisał Jean-Françoise Vivier, francuski scenarzysta przez wiele lat związany z wydawnictwami Dargaud i Lombard, miłośnik komiksów historycznych. Autorem rysunków jest Romuald Gleyse, współautor m.in. „The Beatles in Comics”. 


Seriale:

The Boys, sezon 2
Wydawca: Amazon Prime
Twórcy: Eric Kripke, Evan Goldberg
Data premiery: 4 września

W fikcyjnym świecie, w którym superbohaterowie są zepsutymi przez sławę celebrytami, a każdy ich błąd i złamanie prawa jest skrzętnie tuszowane przez zespół marketingowców, grupa czterech mężczyzn postanawia zemścić się na superbohaterach, którzy wyrządzili im krzywdy. Z czasem odkrywają coraz mroczniejsze sekrety hołubionych przez społeczeństwo herosów przez co sami są w niebezpieczeństwie. 



Prześlij komentarz

0 Komentarze

google.com, pub-5039018173211090, DIRECT, f08c47fec0942fa0