Co ciekawego? – premiery sierpnia



Połowa wakacji za nami, a co za tym idzie, pora przedstawić zapowiedzi sierpnia! Jesteście ciekawi, co ciekawego znalazłam dla Was w tym miesiącu?


Książki:
Nie mogę oprzeć się wrażaniu, że wiele wydawnictw odbija sobie pokoronawirusowy przestój i lawinowo publikuje zaległe tytuły. Właśnie dlatego ciekawych książek nie brakuje. Mole książkowe mogą przebierać w intrygujących premierach, a jedyne co w tej sytuacji ucierpi, to portfel. 

Łódź Wojciech Górecki, Bartosz Józefiak
Wydawnictwo: Czarne
Data premiery: 5 sierpnia

W Łodzi dzieje się dokładnie to samo, co w każdym polskim mieście. Tylko że dzieje się bardziej. Ta książka to podróż po ostatnich trzydziestu latach „polskiego Manchesteru”. Miasta, w którym ŁKS i RTS wciąż piszą po murach, rewitalizacja pochłania miliony, a secesyjne kamienice chylą się ku upadkowi. Ale też metropolii, która ma największy w kraju dworzec, śmiało korzysta ze swojego postindustrialnego charakteru i niezmiennie przyciąga miłośników kina i artystów.

O Łodzi opowiada reporterski duet: Wojciech Górecki przywołuje wspomnienia z przełomu lat 80. i 90., a ze współczesnością konfrontuje je Bartosz Józefiak. Teksty tworzą książkę eksperyment – rozciągniętą na trzy dekady reporterską panoramę miasta. 

Bezświt 
– Jay Kristoff
Tłumacz: Małgorzata Strzelec
Wydawnictwo: MAG
Data premiery: 8 sierpnia

Epickie zakończenie międzynarodowego bestselleru „Kroniki Nibynocy" Jaya Kristoffa.
Największe igrzyska w historii Bożogrobia zakończyły się najbardziej zuchwałymi mordami w dziejach Republiki Itreyańskiej.
Mia Corvere, gladiatorka, zbiegła niewolnica i niesławna zabójczyni musi uciekać. Ponieważ ścigają ją Ostrza Czerwonego Kościoła i żołnierze z legionu Luminatii, być może nigdy nie opuści żywa Miasta Mostów i Kości. Jej mentor Mercurio wpadł w ręce wrogów. Własna rodzina życzy jej śmierci. Jej największy wróg, konsul Julius Scaeva, jest o włos od przejęcia całkowitej władzy w Republice.
Jednakże w trzewiach miasta czeka mroczny sekret. Razem ze swoją kochanką Ashlinn, bratem Jonnenem i tajemniczym dobroczyńcą z zaświatów. Mia musi wyruszyć w niebezpieczną podróż przez Republikę w poszukiwaniu odpowiedzi na zagadkę własnego życia. Arcymrok nadchodzi. Być może. to już ostatni raz noc zapada nad Republiką. Czy Mia przeżyje w świecie, w którym nawet światło dnia musi umrzeć?

Światło innych gwiazd 
– Erika Swyler

Tłumacz: Aga Zano
Wydawnictwo: Czarna Owca
Data premiery: 12 sierpnia

Jest rok 1986, jedenastoletnia Nedda Papas, która mieszka przy Centrum Kosmicznym na Florydzie, marzy o zostaniu astronautką. Dziewczynka jest zapatrzona w ojca inżyniera, pochłoniętego obsesyjną pracą nad niebezpiecznym projektem. Mężczyzna tworzy wynalazek, który drastycznie zmienia strukturę czasu, a życie jego najbliższych pogrąża w chaosie.

Nedda musi zmierzyć się z sekretami ojca i z konsekwencjami jego niebezpiecznych marzeń, odnajdując przy okazji niespodziewaną sojuszniczkę – swoją matkę, z którą nigdy wcześniej nie potrafiła się porozumieć.

Dekady później Nedda spełnia swoje dziecięce marzenie i zostaje astronautką. Podczas misji jej załoga staje w obliczu kryzysu, który zagraża powodzeniu przedsięwzięcia oraz ich życiu. Nedda ma szansę znaleźć rozwiązanie, ale żeby to zrobić, musi pogodzić się ze swoją przeszłością i przyszłością.


Pieść Ziemi – Robin Wall Kimmerer

Tłumacz: Monika Bukowska
Wydawnictwo: Znak 
Data premiery: 12 sierpnia
Głos naszej planety, za którego wysłuchanie jesteśmy odpowiedzialni.
Posłuchaj opowieści o kobiecie, która przybyła z nieba. Zwierzęta ofiarowały jej błoto z dna morza, a ona stworzyła ląd. Kiedy tańczyła, ląd się rozrastał.

A gdy ofiarowała ziemi nasiona, dzikie trawy, kwiaty i drzewa rozprzestrzeniły się wszędzie.

Tak powstała Ziemia – dzięki współpracy człowieka i przyrody. Dziś jednak trudno nam usłyszeć jej wołanie. Jako ludzie Zachodu zapomnieliśmy, że Ziemia to nasz dom. Ale nie jest jeszcze za późno.

Posłuchaj pieśni Ziemi.
Robin Wall Kimmerer, profesor botaniki i członkini plemienia Potawatomi, pokazuje, że nie jest za późno, by naprawić relację z otaczającym nas światem. Łącząc obszerną wiedzę naukową z rdzenną mądrością przodków, przypomina o lekcjach naszego najstarszego nauczyciela – natury.

Zebrane w pięciu rozdziałach opowieści o wspólnych korzeniach ludzkości i planety pokazują, czego nauczyć mogą nas indiańskie dialekty, historia Skywoman i powstania świata oraz magiczne cykle przyrody.

Ponadczasowa opowieść dla tych, których zachwyciła Biegnąca z wilkami Estes Pinkoli Clarissy.

Warte uwagi:

Komiks:

Mordercza Adelka 
– Mr Tan, Miss Prickly

Tłumacz: Zmaczyńska Natalia
Wydawnictwo: Znak 
Data premiery: 12 sierpnia

Spora dawka czarnego humoru i szczypta czułości – oto przepis Adelki na to, jak przeżyć w świecie, w którym nikt nie traktuje dzieci poważnie!

Adelka byłaby zwykłą, uroczą dziewczynką z rudymi włosami i wielką głową, gdyby nie fakt, że szkoli się w byciu dyktatorem i świetnie udaje jej się wprowadzać terror w domu i w szkole. Bezskutecznie, ale nie poddając się, próbuje pozbyć się kota, który okazał się nie być lwem (co za rozczarowanie!). Nie interesują jej amory… no chyba że dzięki nim zyska kogoś na kształt niewolnika. Kusząca perspektywa…

Jeśli wydawało wam się, że to dorośli rządzą światem – byliście w błędzie!

Witajcie w świecie Adelki – dziewczynki, której nie da się polubić, ale też nie można jej nie pokochać!


Klub detektywów 
Jean HarambatJean Jacques-Rougerr
Tłumacz: Paweł Łapiński
Wydawnictwo: Marginesy
Data premiery: 7 sierpnia

W 1930 roku w Anglii powstał Klub Detektywów zrzeszający najlepszych autorów powieści kryminalnych tamtych czasów. Jego członkowie musieli złożyć specjalną przysięgę, a w swoich książkach trzymać się określonych zasad, tak zwanych Dziesięciu Przykazań powieści kryminalnej. 
Koncentrowały się one wokół logiczności zagadki i przestrzegania zasad fair play wobec czytelnika. Wykluczone były na przykład wszelkie ingerencje sił nadprzyrodzonych, czy obsadzanie w roli mordercy detektywa bądź narratora. 
Członkowie klubu spotykali się raz w tygodniu, by dyskutować i pojedynkować na zagadki, a wsród jego założycieli znaleźli się m.in. Agatha Christie, G.K. Chesterton, John Dickson Carr, Dorothy L. Sayers, major Alfred Mason, baronowa Emma Orczy, czy wielebny Ronald Knox.
Wszyscy oni spotykają się także na kartach komiksu Jeana Harambata, który przygotował dla nich największe wyzwanie życia. Ekscentryczny milioner zaprasza członków klubu do swojej posiadłości położonej na prywatnej wyspie, gdzie zamierza zaprezentować prawdziwy cud techniki - robota, który po opisaniu mu szczegółów dowolnej zbrodni z ich powieści bezbłędnie wskaże jej sprawcę!
Ale co wydarzy się, gdy naprawdę dojdzie na wyspie do morderstwa? Kto z wielkich twórców kryminalnych zagadek będzie prowadził dochodzenie i jakich metod użyje? „Klub Detektywów” to niezwykle dowcipna, wciągająca i przewrotna zabawa konwencją klasycznych kryminałów z ich autorami w rolach głównych!

Prześlij komentarz

0 Komentarze

google.com, pub-5039018173211090, DIRECT, f08c47fec0942fa0