Co ciekawego? – premiery lutego


Mimo kilkudniowej zwłoki przybywam do was z zapowiedziami lutego. Tym razem tworząc „Co ciekawego?”, miałam twardy orzech do zgryzienia. Wydawnictwa — szczególnie te książkowe — zaszalały, pozwalając czytelnikom na przebieranie w ofertach. Nowości jest tyle, że postanowiłam stworzyć grafikę składającą się wyłącznie z okładek. W innym wypadku opisanie wszystkich interesujących mnie pozycji mogło trwać kilkanaście godzin, a na to nie mam aktualnie czasu. Szczególnie podczas wdrażania kilku pomysłów, które już za jakiś czas, będziecie mogli zobaczyć na blogu.

Książki:
Wracając do książek, przed wami pięć pozycji godnych uwagi. Od prozy, po eseje. Literatura obyczajowa, polska, społecznie zaangażowana. Do koloru, do wyboru.

Kobieta ze szkła – Caroline Lea
Tłumacz: Łukasz Małecki
Wydawnictwo: Literackie
Data premiery: 12 lutego
1686 rok, niewielka osada w przeszywającej chłodem Islandii. Rósa po nagłej śmierci ojca, miejscowego biskupa, musi znaleźć sposób, by zdobyć pieniądze, które pomogą przetrwać zimę jej i jej chorej matce. Mimo że serce kobiety zaczyna bić mocniej w towarzystwie przyjaciela z dzieciństwa, podejmuje decyzję o wyjściu za mąż za bogatego i starszego od niej Jóna Eiríkssona, który ma zapewnić jej godny byt.

Jak będzie wyglądać nowe życie Rósy w odległym i nieprzystępnym Stykkishólmur?

O tym się mówi – Emilie Pine
Tłumacz: Agnieszka Pokojska
Wydawnictwo: Cyrranka
Data premiery: 20 lutego
Międzynarodowy fenomen, bestsellerowe i nagradzane eseje, a właściwie pamiętnik. Książka, o którą walczyli agenci i wydawcy na całym świecie. Emilie Pine opowiada o sprawach, o których kobiety rzekomo powinny milczeć. Świadomie i bezkompromisowo narusza tabu, dla którego brakuje społecznego języka. Rzuca wyzwanie przesądom o kobiecości, a jej bronią jest bezwarunkowa i obnażająca szczerość, z jaką opowiada o swoim życiu: o alkoholizmie ojca, dojrzewaniu, gwałcie, fizyczności, pragnieniu posiadania dzieci i bezpłodności, przemocy wobec kobiet i przemocy wobec siebie. To jest intymna historia Emilie Pine. I to jest historia wszystkich kobiet.


Normalni ludzie – Sally Rooney
Tłumacz: Jerzy Kozłowski
Wydawnictwo: WAB
Data premiery: 26 lutego

Sally Rooney, nazywana Salingerem doby Instagrama, w "Normalnych ludziach" opowiada o trudnej miłości wplątanej w skomplikowane, zhierarchizowane relacje organizujące świat, w którym nastoletni bohaterowie muszą się odnaleźć. Rooney udowadnia, że o miłości nie napisano jeszcze ostatniego słowa.

Marianne i Connell żyją tuż obok siebie, choć pochodzą z dwóch różnych światów. Mieszkają w niewielkim mieście, jednym z tych, z których chce się jak najszybciej uciec. Chodzą do tej samej szkoły, ale na korytarzu mijają się bez słowa, unikają swoich spojrzeń, chociaż łączy ich więcej niż wspólne lekcje. Ukrywanie tej znajomości nie jest trudne, komplikacje zaczynają się wtedy, gdy między dwojgiem nastolatków budzi się uczucie.


Powieść "Normalni ludzie" nominowana była do Nagrody Bookera oraz otrzymała Costa Book Award w 2019 r. Ponadto stacja BBC ogłosiła, że historia Connella i Marianne zostanie przeniesiona na mały ekran, a adaptację wyreżyseruje Lenny Abrahamson.


Czas porzucenia – Elena Ferrante
Tłumacz: Lucyna Rodziewicz-Doktór
Wydawnictwo: Sonia Draga
Data premiery: 26 lutego

Przed laty Olga zamieniła literackie aspiracje na życie żony i matki. Gdy po piętnastu latach związku dowiaduje się, że mąż porzuca ją dla znacznie młodszej dziewczyny, jej życie kompletnie się rozsypuje. Codzienne obowiązki stają się niemożliwym wysiłkiem, uroda i wygląd przestają się liczyć, a opieka nad dwojgiem dzieci zdecydowanie ją przerasta. W Oldze rośnie gniew, zazdrość i obsesja, która przemienia kobietę w kogoś, kim nigdy nie była. Pewnego dnia własne mieszkanie staje się dla niej prawdziwym więzieniem, kobiecie nie pozostaje nic innego, jak tylko zmierzyć się z tkwiącymi w niej upiorami.

Berdo – Anna Cieślar
Wydawnictwo: Społeczny Instytut Wydawniczy
Data premiery: 26 lutego


Historia, która poruszy każdego, kto kochał swojego ojca bez względu na jego błędy


Radek mieszka z ojcem w dzikich Bieszczadach. Dorasta wśród surowej przyrody, potrzebuje czułości, której Berdo nawet nie stara się mu dać. Chłopiec w ulubionym szkicowniku rysuje wilki. Gdy pierwszy raz widzi, jak ojciec zabija zwierzę, jego świat rozpada się na kawałki.

Czy da się kochać człowieka, którego ręce splamione są krwią?

Berdo jest kłusownikiem. Nie miał wyboru. Gdy dostaje zlecenie na dwa wilki, przyjmuje ofertę bez cienia emocji, jak każde inne; miał ich zresztą wiele. Tym razem jednak nic nie idzie jak powinno. Niebezpieczeństwo wisi w powietrzu, czas ucieka, a decyzje, które Berdo podejmie, rozedrą serce wrażliwego sześciolatka, zmienią życie ojca i syna.

Poruszająca historia szorstkiego ojcostwa, przyspieszonego dorastania, podróży przez mroczny las. Zarówno prawdziwy, jak i symboliczny.

Warte uwagi:

Komiks:
Chociaż w lutym zainteresowało mnie kilka komiksowych premier, to jedna z nich, zdecydowanie wybiła się na tle pozostałych. Nie będę ukrywać, odkąd Wydawnictwo Marginesy zaczęło publikować powieści graficzne, robi to doskonale. 

Wilk – Jean-Marc Rochette
Tłumacz: Paweł Łapiński
Wydawnictwo: Marginesy
Data premiery: 19 lutego

Fascynująca przygoda i ekologiczna przypowieść, która kwestionuje miejsce człowieka w królestwie zwierząt.

W samym sercu alpejskiej doliny Vénéon biały wilk i pasterz prowadzą wyniszczającą walkę. Do ostatniej kropli krwi, do ostatniego tchnienia przeciwnika. Nie wyobrażają sobie koegzystencji, aż do momentu, gdy jedno wydarzenie zmusi człowieka i zwierzę do współpracy.

Jean-Marc Rochette, klasyk francuskiego komiksu, daje w „Wilku” świadectwo fascynacji naturą i górami - ich pięknem, surowością, obojętnością wobec cierpienia. Próbuje także znaleźć rozwiązanie odwiecznego konfliktu pomiędzy człowiekiem, który chce ocalić życie swoich zwierząt, a zagrożonym gatunkiem, który próbuje przetrwać.

„Wilk” to jedna z najgłośniejszych komiksowych premier roku 2019 we Francji. Album spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem krytyków i czytelników. Znalazł się w oficjalnej selekcji festiwalu w Angoulême, najważniejszej komiksowej imprezy w Europie, oraz otrzymał nominację do prestiżowej nagrody za najlepszy komiks roku przyznawanej przez sieć FNAC.

Seriale:
Nie ukrywam, że w filmowo-serialowym wydaniu najbardziej lubię adaptacje komiksów. Przenoszenie graficznych światów na srebrne ekrany, jest czymś fantastycznym, ekscytującym i wartym polecenia. 

The Umbrella Academy – sezon 2 
Wydawca: Netflix
Twórcy: Steven Blackman, Jeremy Slater
Data premiery: luty
Dysfunkcyjna rodzina superbohaterów wspólnie próbuje rozwiązać tajemnicę śmierci ojca i zapobiec apokalipsie.


Filmy:
Jeżeli chodzi o filmy, tutaj sytuacja wygląda podobnie do tej serialowej. Teoretycznie do kin wchodzi kilka ciekawszych premier, jednak jedna zasługuje na szczególną uwagę. Animacja, która zapowiada się wprost fenomenalnie, a niewiele osób o niej mówi. 

Ptaki nocy
Wydawca: Warner Bros
Twórcy: Cathy Yan
Data premiery: 7 lutrgo

A znacie to o policjantce, kanarku, wariatce i mafijnej księżniczce? Ptaki Nocy (i fantastyczna emancypacja pewnej Harley Quinn) to pokręcona historia, opowiadana przez samą Harley w stylu, w jakim tylko ona może ją opowiedzieć. Kiedy najbardziej narcystyczny z bandziorów Gotham, Roman Sionis, i jego oddana prawa ręka Zsasz biorą na cel niejaką Cass, w poszukiwania dziewczyny angażuje się całe miasto. Nieprawdopodobny zbieg okoliczności krzyżuje drogi Harley, Łowczyni, Czarnego Kanarka i Renee Montoyi. Cztery diametralnie różniące się kobiety nie mają wyjścia. Muszą współpracować, żeby pokonać Romana.


Prześlij komentarz

0 Komentarze

google.com, pub-5039018173211090, DIRECT, f08c47fec0942fa0