Co ciekawego? – premiery styczeń


Rozpoczął się czas zmian, wdrażania noworocznych postanowień. Okres wyzwań, którym każdy chce sprostać. Pragniemy mieć więcej czasu na hobby, doświadczanie kultury, spotkania z przyjaciółmi. Zmieniamy się na lepsze. Wszystko zaczyna się od list, planowania drobnych metamorfoz. I chociaż w tym poście nie wspomnę o moich ewentualnych planach na przyszłość, to z chęcią przedstawię wam książki, komiksy oraz seriale, godne waszej uwagi w pierwszym miesiącu nowego roku! 

Książki:
Na miłośników literatury czeka prawdziwa gratka. Wszystko za sprawą hojności wydawnictw, które już na początku roku starają się nadrobić grudniowe braki w premierowym asortymencie. Właśnie dlatego styczeń obfituje w intrygujące pozycje niemal z każdego gatunku. Nawet tego graficznego! Literatura faktu, obyczajówki, a przede wszystkim   kontynuacje. Pora rozpocząć noworoczne czytanie. 

Ich siła – Meg Wolitzer
Tłumacz: Maria Zawadzka-Strączek
Wydawnictwo: WAB
Data premiery: 15 stycznia
Nowa powieść Meg Wolitzer, autorki bestsellerowej Żony. Adaptacją książki na wielki ekran jest zainteresowana m. in. Nicole Kidman.

Greer Kadetsky jest nieśmiałą studentką pierwszego roku, nałogową czytelniczką, idealistką oburzoną niesprawiedliwością świata. Pewnego dnia wraz z przyjaciółką Zee idzie na feministyczny protest, gdzie poznaje Faith Frank – charyzmatyczną wieloletnią liderkę ruchu kobiecego, obecnie po sześćdziesiątce, która nadal inspiruje setki młodych dziewczyn, by odważyły się zmieniać świat. Kiedy dziewczyna po raz pierwszy słyszy przemówienie swojej przyszłej mentorki, czuje, że wreszcie znalazła coś, co może nadać sens jej życiu. Wszystko teraz zmieni się nie do poznania.

Dobre żony – Louisa May Alcott
Tłumacz: Zofia Grabowska
Wydawnictwo: MG
Data premiery: 15 stycznia
Louisa May Alcott opowiada dalsze dzieje "małych kobietek".
Dobre żony to książka dla wszystkich, którzy chcą poznać dalsze losy małych kobietek - poważnej Meg, roztrzepanej Jo, łagodnej Beth i wytwornej Amy.


Upłynęło kilka lat i dziewczęta powoli wkraczają w inny świat, dorośleją, zmieniają się, przeżywają smutki i rozczarowania, nawet tragedie, ale jednocześnie życie nie skąpi im także radosnych i szczęśliwych chwil. Cztery siostry - cztery różne drogi życiowe.

Zanim znów podejmiemy nasza opowieść i spokojnie udamy się na ślub Meg, powinniśmy najpierw poplotkować nieco o rodzinie Marchów. Na wypadek gdyby któryś ze starszych czytelników uważał, że w historii tej zbyt wiele mówi się o "miłości" (nie sądzę, by młodsi czytelnicy mieli podobne zastrzeżenia), mogę tylko powtórzyć słowa pani March: – Czegóż innego można się spodziewać, kiedy w domu są cztery wesołe dziewczęta, a nie opodal pełen werwy, młody sąsiad?


No pasa nada! – Beata Kowalik
Wydawnictwo: Mova
Data premiery: 29 stycznia

Prawdziwe historie współczesnych mujeres. Kobiece oblicze męskiego świata Meksyku.

Llorona, Malinche, Guadalupe. Szalona – zdrajczyni – święta.
Prawdziwy macho szanuje jedynie Matkę Boską z Guadalupe. Reszta kobiet to zdrajczynie lub szalone. Zwłaszcza te, które mają odwagę mówić swoim głosem. Pozostałe udają, że nic się nie dzieje.
Beata Kowalik w swoim reportażu ujawnia historie kobiet poznanych w Meksyku. W wioskach, domach, niebezpiecznych dzielnicach. Przy pracy, w czasie fiesty, w osamotnieniu. Z niezwykłą wnikliwością opowiada o współczesnych niewolnicach bez przywilejów, które od pokoleń muszą mierzyć się z wszechobecną przemocą, maczyzmem i bezprawiem.

"To nowe baśnie z odległej krainy. Wciąż żyją w niej białe damy straszące na cmentarzach, złe macochy zamykają kopciuszki w domach, czarownice rzucają uroki, a ludzie z łatwością zmieniają się w psy lub indyki. Są i naiwne czerwone kapturki, i bardzo zdeprawowani policjanci, podstępne matki chrzestne oraz szaleni wizjonerzy, którzy za cenę życia wyjaśniają skrywane tajemnice" – autorka.

Święte słowo Sigríður Hagalín Björnsdóttir
Tłumacz: Jacek Godek
Wydawnictwo: Literackie
Data premiery: 29 stycznia

Świat bez pisma? Jest bliżej, niż się zdaje...
Najmocniejszy głos literackiej Islandii i nowa powieść autorki bestsellerowej "Wyspy". Historia niezwykłego rodzeństwa uwikłanego w rozgrywkę sił, które chcą zmienić losy cywilizacji.

Edda i Einar wychowują się w nietypowej rodzinie – mają wspólnego ojca, ale różne matki, silne kobiety, które postanowiły wspólnie, w jednym domu, wychować swoje dzieci. Edda cierpi na hiperleksję i komunikuje się ze światem wyłącznie za pomocą przeczytanych książek, z których może cytować całe strony. Einar z kolei ma głęboką dysleksję i ogromne problemy z czytaniem. Mimo to rodzeństwo łączy wyjątkowa więź. Dorosła Edda pokonała, przynajmniej pozornie, swoje zaburzenie i zyskuje popularność w internecie. Wychodzi za mąż, rodzi syna. Po trzech dniach od porodu znika bez śladu... Zamknięty w sobie Einar wyrusza na poszukiwania siostry. Aby rozwiązać zagadkę, musi przemierzyć drogę do obcego świata i stanąć twarzą w twarz z niezwykłą przeszłością rodziny.

Jak introwertyk z Islandii poradzi sobie w Nowym Jorku? Czego dowie się o swojej siostrze i tajemniczej firmie ALEX Analytica, z którą związana jest od lat?

"Święte słowo" to znakomite połączenie dramatu rodzinnego, powieści sensacyjnej i mrocznego klimatu Islandii, tak dobrze znanego czytelnikom z powieści Wyspa. To opowieść o pasji czytania, ucieczce i podróżowaniu, o ludzkiej cywilizacji, znajdującej się na rozdrożu. O cudownym labiryncie naszych umysłów.


Warte uwagi:




Komiks:

Loteria Miles Hyman
Tłumacz: Mira Michałowska
Wydawnictwo: Marginesy
Data premiery: 22 stycznia

Małe, idylliczne amerykańskie miasteczko, w którym wszyscy znają się po imieniu. Każdego roku te imiona zapisywane są na kartkach i wkładane do drewnianego pudełka. Tylko jedno zostanie wylosowane, ale w tej loterii nikt nie chce być zwycięzcą...

O tym miasteczku traktuje opowiadanie „Loteria”, które w 1948 roku opublikował „The New Yorker”. Tekst ten wywołał skandal, wielu czytelników magazynu rezygnowało z prenumeraty, autorka dostawała listy z pogróżkami. Po latach stało się jednym z najsłynniejszych opowiadań w historii amerykańskiej literatury i uważane jest za najdoskonalsze w dorobku Shirley Jackson, autorki m.in. „Poskramiania demonów”, czy „Nawiedzonego domu na wzgórzu”, powieści grozy które były wielką inspiracją dla Stephena Kinga, czy Neila Gaimana.

Ponad 70 lat po publikacji opowieść o małym miasteczku wciąż budzi silne emocje. Niepokój i gniew. Wciąż aktualne są też pytania, które stawia. O społeczny konformizm, tradycję, instytucjonalną przemoc, strach jako narzędzie kontroli.

Powieść graficzna Milesa Hymana, wybitnego ilustratora i jednocześnie wnuka Shirley Jackson, jest czymś więcej niż adaptacją opowiadania. Sposób, w który buduje on swoją opowieść - odsłaniając kolejne jej elementy powoli i z wielką dbałością detale - pozwala spojrzeć na „Loterię” z nowej, ale nie mniej niepokojącej perspektywy.


Pamiętnik Wisienki – Joris Chamlain, Aurélie Neyret
Tłumacz: Marek Puszczewicz
Wydawnictwo: Egmont
Data premiery: 22 stycznia

Wisienka ma jedenaście lat i pragnie zostać pisarką, zaczęła nawet pisać pamiętnik! Jej ulubiony temat to ludzie, zwłaszcza dorośli. Są tak skomplikowani, że chciałaby ich lepiej zrozumieć. Uwielbia ich obserwować, próbując odgadnąć, jakie tajemnice w sobie kryją. Taki na przykład Michał... W każdą niedzielę ten starszy człowiek znika w lesie z dużymi wiadrami farby w rękach. Co on tam robi przez cały dzień? Przemalowuje stary dom czy może ozdabia drzewa? I dlaczego wygląda tak smutno, kiedy wraca wieczorem? Dziewczynka koniecznie musi rozwiązać tę zagadkę, postanawia więc go śledzić, a efekty tego śledztwa są doprawdy zaskakujące! 

"Pamiętniki Wisienki" to pięciotomowa seria stworzona w 2012 roku przez francuskich twórców, rysowniczkę Aurélie Neyret oraz scenarzystę i autora powieści francuskich dla dzieci i młodzieży Jorisa Chamblaina. 

Seriale:
Podobnie jak w przypadku książek oraz komiksów, również styczniowy świat seriali stoi kontynuacją. Styczeń to czas powrotów do tego, co zachwyciło widza w 2019 roku. Sentymentalna podróż w przeszłość. Powrót do starych znajomych ze srebrnego ekranu. 

Ania, nie Anna – sezon 3 (ostatni)
Wydawca: Netflix
Twórcy: Moira Walley-Beckett
Data premiery: 3 stycznia
„Ania” to opowieść o trudach dojrzewania i o tym, że mimo przeciwności losu i problemów warto walczyć o miłość, akceptację i swoje miejsce w świecie. Akcja serialu rozgrywa się pod koniec XIX w. na Wyspie Księcia Edwarda i opowiada o losach Ani Shirley (Amybeth McNulty) — osieroconej dziewczynki, która swoje najmłodsze lata spędziła, błąkając się po sierocińcach i domach przygodnych osób, aż w końcu przypadkowo trafiła do prowadzonego przez pewne starzejące się rodzeństwo gospodarstwa. Niezwykły temperament, błyskotliwy intelekt i bujna wyobraźnia 13-letniej Ani przemienią życie nie tylko Maryli (Geraldine James) i Mateusza Cuthbertów (R.H. Thomson), ale też całej miejscowej społeczności. Przygody Ani to ponadczasowa i aktualna opowieść, poruszająca między innymi kwestie tożsamości, feminizmu, konfliktów i uprzedzeń.



Sex Education – sezon 2
Wydawca: Netflix
Twórcy: Laurie Nunn
Data premiery: 17 stycznia
Nastoletni prawiczek Otis naśladuje swoją mamę, która jest seksuologiem, i wspólnie ze zbuntowaną Maeve zaczyna udzielać w szkole porad seksualnych.


Chilling Adventures of Sabrina – sezon 3
Wydawca: Netflix
Twórcy: Roberto Aguirre-Sacasa
Data premiery: 24 stycznia
Nastoletnia Sabrina, w której żyłach płynie krew wiedźm i ludzi, próbuje łączyć życie zwykłej śmiertelniczki z rodzinną tradycją: przynależnością do Kościoła Nocy.


Prześlij komentarz

0 Komentarze

google.com, pub-5039018173211090, DIRECT, f08c47fec0942fa0