Co ciekawego? – premiery listopada


Czas biegnie nieubłaganie, a do końca roku pozostały zaledwie dwa miesiące. Już za chwilę Boże Narodzenie, Nowy Rok. Owładnie nami świąteczna gorączka  kupowanie prezentów, ubieranie choinki, wybieranie adekwatnych do okazji kreacji. Dlatego listopad zdaje się ostatnim momentem na wdech. Spokojne pochłanianie popkultury bez gonitwy okraszonej, mam nadzieję, płatkami śniegu. Ciche. Miękkie niczym wełniany koc. Aromatyczne, jak gorąca herbata. Jednym słowem — przyjemne.

Książki:
Październik dla czytelników, a przede wszystkim wydawców zawsze oznacza jedno. Targi Książki w Krakowie. Niezwykle ważne wydarzeń dla każdego, kto chociaż w minimalnym stopniu związany jest z książkami. W wieloraki sposób. Właśnie dlatego, od kilku lat, miesiąc bibliofilskiego spędu oznacza wysyp intrygujących nowości. Wszyscy chcą uszczknąć kawałek festiwalowego tortu, jednocześnie domykając firmowy grafik. Dlatego pozostałe osiem tygodni roku nie obfituje w szczególne ciekawostki. Nowości, na które warto czekać. Chyba że jesteście fanami świątecznych powieści  wtedy i owszem, powinniście oczekiwać grudnia. Niemniej, przeglądając wydawnicze zapowiedzi, trafiłam na kilka perełek. Oto one.

Ojczyzna dobrej jakości 
Redakcja: Małgorzata Nocuń
Wydawnictwo: Czarne
Data premiery: 6 listopada
Z czym dzisiaj kojarzy się Białoruś? Niektórym z mityczną krainą nad Niemnem i kresowymi dworkami, wielu z Adamem Mickiewiczem i Świtezianką, ale większości zapewne z Aleksandrem Łukaszenką, którego nazwisko przy każdej wzmiance o Białorusi odmieniane jest przez wszystkie przypadki. Zdaje się, że na geopolitycznych zakrętach straciliśmy z oczu Białorusinów i ich codzienne życie, czasem zwykłe, niekiedy wyjątkowe, jak to bywa – pełne marzeń i rozczarowań.
W tym zbiorze reportaży polityka jest ważna, ale nie najważniejsza. Na pierwszym planie pojawiają się ludzie. Czasem charyzmatyczni, pełni pasji i wiary w idee, a czasem zrezygnowani i pogodzeni z reżimem.

Grand Union – Zadie Smith
Tłumaczenie: Maria Makuch
Wydawnictwo: Znak
Data premiery: 11 listopada


Każdy niesie swoją opowieść. Chłopczyk, który występuje z rodzicami w teatrze lalek. Transseksualista poszukujący gorsetu idealnego. Kobieta, która znalazła w sobie siłę, by odejść od kochającego męża. Zadie Smith dostrzega ich wszystkich, po mistrzowsku łącząc przenikliwe spojrzenie z wrażliwością na emocje. W Grand Union bez tabu mówi o seksualności, bada potrzebę intymności, poszukuje granic wolności. Balansuje na cienkiej linii między oddaniem a uzależnieniem. Każdy z nas znajdzie w jej opowiadaniach coś, co pozwoli mu odkryć nieznaną jeszcze prawdę o sobie.

Wiele tytułów – Ryszard Koziołek
Wydawnictwo: Czarne
Data premiery: 13 listopada

Czytajmy klasyków, by poznać przyszłość – nawołuje Ryszard Koziołek, pokazując, jak ważna dla przetrwania naszego gatunku jest zdolność rozumienia i komentowania literatury. Bo to właśnie literatura dostarcza nam narzędzi do wyobrażania sobie przyszłości, to ona pomaga nam odróżnić kłamstwo fikcji od kłamstwa, które podaje się za prawdę. Skomplikowane? Nie mniej niż fake newsy, medialne manipulacje i gąszcz wiadomości udostępnianych w internecie. Literatura w interpretacji Koziołka to nie martwy zapis, oceniany przez krytyków, opisywany przez literaturoznawców i przeznaczony do tego, by dręczyć młodzież szkloną. To spoglądanie w lustro kultury, specjalna odmiana edukacji obywatelskiej, której celem jest nie tylko rozumienie świata, ale też wytworzenie w sobie zdolności do wyrażania niezgody na to, co już jest i co może być.
Zbiór esejów o literaturze, kulturze, historii i sztuce to erudycyjna wyprawa szlakiem wielkich dzieł, bohaterów i kulturowych kontekstów. Jest tu Szekspirowski sonet jako sposób na bezradność, jest wywrócona do góry nogami Lalka, śmiejący się Camus i pytania o to, czego o Jezusie nie powiedzieli nam ewangeliści. Koziołek używa tekstów starożytnych do wyjaśniania zdarzeń jak najbardziej współczesnych, dlatego niech nie zdziwi czytelnika spotkanie w jednym zdaniu Harveya Weinsteina ze świętym Augustynem.
Sprzątaczka – Stephanie Land
Tłumaczenie: Barbara Gadomska
Wydawnictwo: Czarne
Data premiery: 20 listopada
Czasami jedna zła decyzja ma wpływ na całe życie. Tak było, kiedy Stephanie związała się z niewłaściwym mężczyzną. To miała być tylko wakacyjna przygoda – a jednak kilkanaście miesięcy później Stephanie mieszkała z agresywnym Jamiem i ich małą córeczką, nieplanowanym, ale kochanym dzieckiem. Kiedy postanowiła zerwać z chłopakiem i zawalczyć o niezależność, przekonała się, że ciężka praca i determinacja czasem nie wystarczą, by utrzymać się na powierzchni.
Sprzątaczka to nie tylko niezwykle ciekawa, chwilami szokująca relacja Stephanie z pracy przy sprzątaniu domów, opis warunków zatrudnienia, stosunków z pracodawcami i klientami. To również wstrząsająca opowieść o ubóstwie w Stanach Zjednoczonych. To historia ludzi, którzy nie są w stanie zarobić na życie, chociaż dają z siebie wszystko. Korzystając ze skomplikowanego systemu rządowych programów pomocowych, narażają się na pogardę nieznajomych, którzy nie wahają się wygłaszać swoich ocen publicznie. Wpadają też w swoistą pułapkę – nawet niewielki wzrost dochodów może sprawić, że utracą pomoc, od której zależy ich przetrwanie, i znów popadną w nędzę…
„Żadna praca nie hańbi”, słyszeliśmy od dzieciństwa. Ale mówiono nam też, że każdy jest kowalem swojego losu. Czy uwierzyliśmy, że ubóstwo to rodzaj patologii, a biedni sami są sobie winni? Książka Stephanie Land skutecznie pomaga zweryfikować te sądy.

Okna z widokiem na Weronę – Hanna Kowalewska
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data premiery: 27 listopadaNudny luty na prowincji? Nic z tego. Gdy tylko Paweł wyjeżdża w sprawach rodzinnych i zawodowych do Paryża, Matylda trafia na trop kolejnej tajemnicy. Należąca do Zawrocia Werona, pokryta bluszczem posesja wraz z jeziorkiem w kształcie podkowy, przyciąga ją jak magnes. Matylda szybko jednak pojmuje, że sekrety Werony nie będą tak łatwe do odkrycia, ani tak przyjemne, jakby sobie tego życzyła. Zmowa milczenia i ostrzeżenia nie są jednak w stanie powstrzymać Matyldy przed dociekaniem prawdy o wydarzeniach sprzed lat, które zmieniły życie bliskich jej osób.

Komiks:
Chociaż w tym miesiącu zaintrygowała mnie jedynie jedna pozycja, to swoim nastawionym na wciągające fabuły oraz piękne ilustracje nosem, wyczuwam coś wspaniałego!

Dom szeptów. Moc podzielona – Nalo Hopkinson, Domonike Stanton
Tłumaczenie: Paulina Braiter-Ziemkiewicz
Cykl: Sandman Uniwersum –  Dom szeptów, tom 1
Wydawnictwo: Egmont Polska
Data premiery: 13 listopadaDom Szeptów to jedna z czterech nowych serii rozgrywających się w stworzonym przez Neila Gaimana uniwersum Sandmana. W pierwszym tomie zatytułowanym Moc podzielona dowiadujemy się, że wyniku powstania szczeliny między światami bogini miłości i przyjemności Erzulie zostaje uwięziona w Śnieniu. Próbuje się wydostać przy pomocy krokodylego Wuja Poniedziałka, ale sprawa jest bardzo trudna, bo w krainie ludzi wybucha zaraza, a dusze chorych blokują wyjście z królestwa Sandmana. Szybko okazuje się, że za wszystkie kłopoty jest odpowiedzialny pewien niesforny młody bożek, którego dawno temu wygnano z grona niebian za szerzenie groźnych epidemii...

Scenariusz albumu stworzyła kanadyjska pisarka Nalo Hopkinson, znana z wielu powieści i opowiadań korzystających z duchowej tradycji ludów karaibskich, w których dużą rolę odgrywa magia i fantastyka. Rysunki są dziełem Dominike’a Stantona, amerykańskiego grafika znanego z takich serii jak Doctor Strange/Punisher czy Pregnant Bitches of War.

Seriale:
W listopadzie z niecierpliwością czekam na jeden serial. Przeniesienie jednej z ciekawszych książek fantasy na srebrny ekran. 

Mroczne materie – sezon 1
Wydawca: HBO
Twórcy: Jack Thorne
Data premiery: 5 listopada


Lyra jest z pozoru zwyczajną dziewczyną. Kiedy znika jej najlepszy przyjaciel, decyduje się ruszyć mu na pomoc, odkrywając przy tym groźny spisek, który dotyczy porwanych dzieci. Lyra podejmuje też próbę zrozumienia tajemniczego zjawiska zwanego Pyłem. Podczas podróży przez przeróżne światy, bohaterka spotyka zdeterminowanego i odważnego chłopca o imieniu Will. Razem spotykają na swojej drodze niezwykłe istoty i poznają niebezpieczne sekrety, a los żywych – jak i umarłych – zdaje się być w ich rękach.


Filmy:
Jeżeli chodzi o filmy, tutaj sytuacja wygląda podobnie do tej serialowej. Teoretycznie do kin wchodzi kilka ciekawszych premier, jednak jedna zasługuje na szczególną uwagę. Animacja, która zapowiada się wprost fenomenalnie, a niewiele osób o niej mówi. 

Zgubiłem swoje ciało 
Wydawca: Xilam
Twórcy: Jérémy Clapin, Guillaume Laurant
Data premiery: 29 listopada

Odcięta dłoń ucieka z laboratorium. Ma tylko jeden cel - chce wrócić do reszty ciała. Gdy przedziera się przez niezliczone pułapki Paryża, przypomina sobie życie z młodym mężczyzną, do którego niegdyś należała... dopóki nie spotkali Gabrielle. Historia wędrującej dłoni splata się z historią Naoufela, młodego mężczyzny z Afryki Północnej, który jako dziecko przybył do krewnych we Francji. Teraz chłopak pracuje jako dostarczyciel pizzy i szczerze mówiąc, nie jest w tym zbyt dobry. Kiedy pewnego dnia przywozi pizzę, drzwi otwiera mu piękna dziewczyna. Rozmawiają. Ma w głosie coś, co go oczarowuje. Nie może przestać o niej myśleć.


Prześlij komentarz

2 Komentarze

  1. Ostatnio mamy wiele premier. Niewątpliwie jest w czym wybierać.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zdecydowanie! Jednak listopad w kontrze do październikowego wysypu — szczególnie książek i komiksów, wypada skromniej. Na szczęście ciągle można znaleźć fantastyczne rzeczy.

      Usuń

google.com, pub-5039018173211090, DIRECT, f08c47fec0942fa0