"Jak to działa? Ciało człowieka" - Nikola Kucharska, Joanna Kończak, Katarzyna Piątka


       Tytuł: Jak to działa? Ciało człowieka
       Autor: Nikola Kucharska, Joanna Kończak, Katarzyna Piątek
       Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
       Liczba stron: 32
       Cena: 29,90

      
   Coraz częściej na polskim rynku wydawniczym, można natrafić na prace młodych, zdolnych ilustratorów. Nowe pokolenie grafików umiejętnie i systematycznie udowadnia, jak na wiele ich stać, ciesząc oczy odbiorców owocami własnej twórczości. Rysunkami inspirującymi, wzbogacającymi zawartość książek, uczącymi doceniać estetyczne wykonanie przedmiotów codziennego użytku. Nie dziwi więc fakt, że na szczególną uwagę zasługują artyści, którzy poświęcają swoje życie zawodowe, aby kształtować gusta najmłodszych odbiorców, ponieważ wbrew pozorom, to właśnie dzieci są najtrudniejszą do zaspokojenia grupą docelową. Nie ze względu na konieczność przyswajania dużej liczby ilustracji, ale przede wszystkim, przez ogromne wyzwanie, jakie stanowi przebicie się z estetycznymi, dobrze wykonanymi pracami, przez zalewające rynek rysunkowe straszydła lub wszechogarniającą disneyowską estetykę. Nauczenie dzieci wrażliwości artystycznej, oswajanie ich z grafikami przemyślanymi, dostosowanymi do ich wieku i zaprojektowanymi, a nie tylko narysowanymi, jest wyzwaniem samym w sobie. Jako coraz bardziej świadome społeczeństwo zaczynamy pojmować wagę przyzwyczajania młodszego odbiorcy do różnych form kultury. Prawdą bowiem jest, że czym skorupka nasiąknie, tym na starość troci. Dlatego fundamentem dla świadomego konsumenta sztuki, są własnie ilustracje. 


   Mówiąc o pozycjach książkowych adekwatnych dla młodszego odbiorcy, a przy tym estetycznych oraz stworzonych przez polskich twórców, warto wspomnieć pewną serię. Składającą się obecnie z dwóch części, powieść (praktycznie) graficzną stworzoną przez utalentowaną ilustratorkę Nikolę Kucharską - "Jak to działa". Głównym zadaniem książeczek jest przybliżenie czytelnikowi perypetii rezolutnej Klary oraz jej niezwykle sympatycznej rodziny, wpsierającej młodą odkrywczynię w snucie marzeń o przyszłej karierze zawodowej. Jaka praca okaże się najlepsza? Może wyzwania stojące przed biologiem okażą się godne uwagi? Bycie weterynarzem, ale na czym ten fach polega? A co się stanie, gdy zainteresowanie dotyczące fizjonomii zwierząt, przerodzi się w ciekawość spowodowaną sposobem funkcjonowania ludzkiego organizmu? 

   W "Jak to działa? Ciało człowieka" marzeniem Klary jest, aby w przyszłości zostać lekarką. A może jednak pielęgniarką? Aby się tego dowiedzieć, dociekliwa, rudowłosa dziewczynka musi zgłębić zagadnienia dotyczące tajemnic własnego ciała. Wszystko, aby zrozumieć, jak działa ta niezwykle skomplikowana, organiczna machina. W poznawaniu otaczającego ją świata pomaga jej dziadek Ignacy, cierpliwie odpowiadający nawet na najtrudniejsze pytania, młodszy braciszek Karolek, tata Maks, mama Agata, a to dopiero początek licznej rodziny stworzonej przez Nikolę Kucharską, Joannę Kończak i Katarzynę Piętkę. Dzięki współpracy tych trzech, uzdolnionych kobiet, dowiemy się, co oznacza mieć sokoli wzrok, po co człowiekowi pępek, czy po co potrzebny jest sen? Nie zabraknie tematów trudniejszych jak spędzającej sen z powiek wszystkim rodzicom kwestii, skąd się biorą dzieci, lub czym jest DNA. I możecie wierzyć lub nie, ale to dopiero początek tej niezwykłej lekcji biologii!

  
   Na 32 stronach wypełnionych pięknymi, drobiazgowymi ilustracjami, składającymi się z zestawienia prostych plam koloru odwzorowujących światłocień oraz wyraźnych linii zaznaczających kontur, skrywa się ogrom wiedzy przydatnej dziecku (i nie tylko). Dzięki podziałowi na cztery części: "Ja i moja rodzina", "Zmysły i mózg", "Zdrowy tryb życia", "U lekarza" oraz rodziła specjalny - "Szpital", każdy młody odkrywca otrzyma sporą dawkę uporządkowanych informacji dotyczących ludzkiego organizmu. Największą zaletą "Jak to działa? Ciało człowieka", bez wątpienia, jest przyjazna forma, która oprócz inteligentnego, acz przepełnionego humorem tekstu, nie ogranicza się do zagadnień typowych. Czym jest żołądek, układ nerwowy, czy szkielet  tak na te pytanie czytelnik znajdzie odpowiedź, jak również przyswoi i zrozumie znaczenie związków frazeologicznych związanych ze zdrowiem, a to już takie oczywiste nie jest. Książka zilustrowana przez Nikolę Kucharską robi to, co każda dobra pozycja wydawnicza skierowana dla dzieci powinna czynić. Uczy poprzez zabawę, rozbudzając ciekawość małych odkrywców, zachęcając ich do dalszego poszukiwania odpowiedzi na nurtujące pytania. Ogromnym plusem "Jak to działa? Ciało człowieka" jest także zawartość ostatnich dwóch stron. Na ich łamach, można zapoznać się z kilkoma zawodami idealnymi dla przyszłych pasjonatów medycyny oraz poznać inspirujące persony, zmieniające bieg historii nauki o leczeniu chorób, jak: Florence Nightingale, Louis Pasteur , a nawet Zbigniew Religa. 


   Jako kilkuletnie dziecko, uwielbiałam zagłębiać się w zagadnienia dotyczące ludzkiego physis. Godzinami siedziałam przed telewizorem, śledząc kolejne odcinki francuskiej animacji "Było sobie życie", a ponieważ uważam, że pewne młodzieńcze upodobania nigdy nie ulegają zmianom, bez względu na różnicę lat i pokoleń, śmiało mogę polecić "Jak to działa? Ciała człowieka". I chociaż nie miałam jeszcze okazji przetestować książki na dzieciach, z całą pewnością to zrobię. Jeżeli moja kilkuletnia siostrzenica zada mi pytanie dotyczące jakiegoś medycznego zagadnienia, z dumą i ogromną radością, zaprezentuję jej tę wspaniałą pozycję. Jestem bowiem przekonana, że przypadnie jej do gustu, tak jak spodobała się mnie!

Ocena: 8,5/10
                                        Za udostępnienie książki, serdecznie dziękuję:

                                     

Prześlij komentarz

0 Komentarze

google.com, pub-5039018173211090, DIRECT, f08c47fec0942fa0