"Tajemnica Diabelskiego Kręgu" - Anna Kańtoch


       Tytuł: Tajemnica Diabelskiego Kręgu
       Autor: Anna Kańtoch
       Wydawnictwo: Uroboros
       Liczba stron: 510
       Cena: 39,90

       Bać się to umierać każdego dnia po trochu."


   

 Jeśli powieści z dziecięcymi bohaterami kojarzą Wam się jedynie z banalnymi, ckliwymi historyjkami, oscylującymi wokół tematu przyjaźni lub poszukiwania własnego ja, indywidualnego sposobu na życie, to spieszę ze złą wiadomością. I o dziwo, obwieszczam ją z ogromną przyjemnością. Jesteście w błędzie. Zdarzają się bowiem takie książki, które obok młodego wieku postaci, oferują coś więcej, a jedną z nich jest cykl "Tajemnica Diabelskiego Kręgu" autorstwa polskiej pisarki Anny Kańtoch.


   Na całym obszarze powojennej Polski, z nieba spadają anioły. Piękne, skrzydlate istoty — wysłannicy nieba obdarzeni mocą pozwalającą czynić cuda. Świadkiem jednego z takich nietypowych wydarzeń, jest mała Nina, której życie, dzięki temu jednemu doświadczeniu, zmienia się już na zawsze, chociaż nie od razu. Kilka lat po tym, jak jeden ze skrzydlatych zamieszkał w sąsiedztwie dziewczyny, zostaje ona zaproszona, do tajemniczego klasztoru na okres wakacji. Istnieje szansa, że właśnie ta obdarzona artystyczną duszą młoda kobieta, jest wybrańcem i najwyższa pora się o tym przekonać.

   Chociaż może się wydawać, że "Tajemnica Diabelskiego Kręgu" niesie ze sobą motywy charakterystyczne dla baśni, w moim odczuciu, stanowi ona bardziej thriller łączący w sobie magię płynącą z fantastyki oraz tajemnicę i grozę, jaką oferuje horror. Powieści Anny Kańtoch z całą pewnością nie należy zaliczać do literatury dziecięcej, a raczej do powieści trudnej w jednoznacznej klasyfikacji.Twórczości czerpiącej z cech typowych dla różnych gatunków, gdzie młody wiek postaci stanowi jedynie pretekst do wprowadzenia uniwersalnych, dobrze znanych czytelnikom motywów, takich jak walka dobra ze złem, czy poszukiwanie wybrańca, przekształcając je w oryginalne i nieprzewidywalne. Takie, które nie pozwalają oderwać się od lektury, aż do ostatniej strony.

   Pierwszą rzeczą przykuwającą uwagę czytelnika w "Tajemnicy Diabelskiego Kręgu" jest niezwykle klimatyczna okładka oraz ilustracje zdobiące zawartość powieści. Rysunki autorstwa Dominika Brońka idealnie nawiązują do mocnej, przepełnionej magią treści, nie pozwalając potencjalnemu odbiorcy, na przejście obok sklepowej półki obojętnie. Oscylujące wokół niebezpiecznych wydarzeń zawartych w fabule grafiki, intrygują i niejednokrotnie, przyprawiają o dreszcz niepokoju z taka samą intensywnością, jak sama treść. Jednak nie tylko dzięki oprawie graficznej książka Anny Kańtoch jawi się jako wyjątkowy przedstawiciel współczesnej, polskiej prozy. Doskonały, klimatyczny język, niezwykła atmosfera mrożąca krew w żyłach oraz ciekawa budowa samego tekstu, najlepiej ukazująca swoją unikatowość pod postacią streszczających fragmenty rozdziałów lidów, które o dziwo nie zniechęcają do lektury, a jedynie podsycają ciekawość odbiorcy. W połączeniu z niezwykłym wykorzystaniem postaci aniołów "Tajemnica Diabelskiego Kręgu" stanowi dla mnie jedną z lepszych lektur przeczytanych w tym roku.

   Rozpoczęcie kolejnej serii naszej uzdolnionej, rodzimej autorki, to w skrócie niezwykła historia, zakrawająca klimatem o surrealizm. Hipnotyzująca powieś przesiąknięta grozą, pochłaniającą czytelnika dzięki umiejętnemu snuciu intrygi. Trzymająca w napięciu, niepokojąca, innowacyjna i zdecydowanie godna polecenia!

Ocena: 8/10

Prześlij komentarz

0 Komentarze

google.com, pub-5039018173211090, DIRECT, f08c47fec0942fa0