"Gwieździsta noc Vincenta i inne opowieści" - Michael Bird


       Tytuł: Gwieździsta noc Vincenta i inne opowieści
       Autor: Michael Bird
       Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
       Liczba stron: 315
       Cena: 69,90

      „Sztuka jest językiem pozwalającym wyrażać rzeczy niewyrażalne, 
      te, dla których nie znajdujemy słów."

    

   Co pewien czas zdarza mi się, że otrzymuję propozycje, aby zrecenzować różnego rodzaju książki dla dzieci. Przekrój wiekowy, jakiego dotyczą te zazwyczaj niewymagające historyjki, jest różny, podobnie jak ich treść. Niestety lub stety, moje doświadczenie w kwestiach gustów tak młodego czytelnika jest znikome, a zawartość powieści adekwatnych dla kilkulatków, mogę oceniać jedynie pod względem estetyki ilustracji lub sposobu, w jaki zaprojektowana została typografia. Właśnie dlatego staram się unikać opiniowania literatury dziecięcej. Jednak także od tej reguły zdarzył się pewien wyjątek, mianowicie Gwieździsta noc Vincenta i inne opowieści, czyli historia sztuki dla dzieci.
   Na samym początku warto wspomnieć, o czym traktuje ten niezwykły zbiór opowiadań, stworzony przez Michaela Birda – brytyjskiego popularyzatora i historyka sztuki w Polsce znanego dzięki książce 100 idei, które zmieniły sztukę (2012). Jak sam autor podkreśla, w publikacji Gwieździsta noc Vincenta i inne opowieści, można znaleźć historyjki oparte o życiorysy i twórczość opisywanych artystów, stanowiące fikcję literacką przybliżającą czytelnikowi czterdzieści tysięcy lat historii sztuki. Chociaż przytoczone wypowiedzi nie są cytatami, a przedstawione sytuacje zainspirowane zostały przez materiały źródłowe, więc nie wydarzyły się naprawdę, to obrazy i rzeźby, są jak najbardziej autentyczne. Podobnie jak sami twórcy, którzy je stworzyli.


   Sięgając po dzieło Michaela Birda, ozdobione przez niezwykle estetyczne ilustracje wykonane tradycyjnymi technikami plastycznymi (np. akwarelą, rysunkiem uzyskanym za pomocą kredek i tuszu) autorstwa Kate Evans oraz fotografiami przedstawiającymi autentyczne dzieła jak posąg Dawida, malarstwo Jana van Eycka, czy budzący kontrowersje readymade Marcela Duchampa, otrzymujemy możliwość prześledzenia najistotniejszych momentów, przez jakie przechodziła sztuka, aby znaleźć się w obecnym miejscu. Od malowideł naskalnych, do tych współczesnych aspektów reprezentowanych przez Ai Weiwei lub El Anatsui. I chociaż brakowało mi rozdziału poświęconego mojemu ulubionemu nurtowi artystycznemu – pop-artowi, to zakres poruszanego materiału, jest naprawdę niezwykle obszerny, co szczerze mnie zaskoczyło, ponieważ spodziewałam się krótkiej książeczki dla dzieci. W zamian otrzymałam rozbudowaną pod względem merytorycznym pracę, zawartą na ponad trzystu stronach, jednak podzieloną w taki sposób, aby nie nudziła nawet najmłodszego czytelnika.

   Na ogromną pochwałę zasługuje sama stylistyka, budowa opowiadań, mimo krótkiej formy, przystosowanej dla dzieci, pozwala czytelnikowi lub ewentualnemu słuchaczowi, na bliższe zapoznanie się z artystami ukazanymi w momencie kreowania swoich najbardziej rozpoznawalnych dzieł, ale także przedstawia pewien kontekst ich tworzenia. Charakterystyczne wydarzenia, które zainicjowały powstanie prac. Nie muszę chyba nikogo przekonywać, że książka taka jak ta wydana za sprawą wydawnictwa Nasza Księgarnia, pomoże rodzicom oraz ich dzieciom lepiej zrozumieć prawa, jakimi rządzi się świat sztuki oraz sprawi, że ta specyficzna forma dorobku kulturowego, straci na zbędnej powadze, stając się medium niezwykle bliskim nawet odbiorcy tak wymagającemu, jakim są najmłodsi odbiorcy.


   Cieszy mnie fakt, że istnieją na polskim rynku wydawnictwa, pragnące przekonywać odbiorców do sięgania po rzeczy wartościowe i to już od najmłodszych lat. Nie takie, które służą tylko przyjemności, ale także edukują młodego człowieka, głodnego wiedzy, chcącego poznawać nowe rzeczy. sposoby, w jaki działa świat. Właśnie do takich książek zalicza się Gwieździsta noc Vincenta i inne opowieści, ponieważ mimo bazy, jaką stanowi sztuka, w przyjemny oraz przyjazny sposób, uczy historii, porusza problemy społeczne, socjologiczne. Oczywiście, nie robi tego w sposób przeintelektualizowany lub zbędnie patetyczny, a umiejętnie. Zachęca do zrozumienia tego, że to, co zawarte w każdym dziele sztuki, jest nam bliższe, niż może się wydawać. Przedstawienie dorobku kulturowego bez piedestałów, szklanych szyb, czy linii bezpieczeństwa. Właśnie taka jest książka Michaela Birda.

   Polecam każdemu, kto pragnie pokazać dziecku piękno i różnorodność świata, a także niezwykłe efekty kreatywności okraszonej bardzo często, ciężką pracą.


Ocena: 8,5/10
                                        Za udostępnienie książki, serdecznie dziękuję:

                                     

Prześlij komentarz

0 Komentarze

google.com, pub-5039018173211090, DIRECT, f08c47fec0942fa0