"Zapiski z Rakki. Ucieczka z Państwa Islamskiego" - Samir


       Tytuł: Zapiski z Rakki. Ucieczka z Państwa Islamskiego
       Autor: Samir
       Wydawnictwo: Insignis
       Liczba stron: 106
       Cena: 34,99

       Chcemy, żeby świat wiedział, co się dzieje. 
        Żeby wiedział o rzeczach, których bez tego może by sobie nie wyobrażał, 
        na przykład o egzekucjach i kamienowaniu, i o ofiarach ataków z powietrza. "

  
   Literatura faktu z każdym rokiem staje się coraz bardziej popularna. Dowodem potwierdzającym tę tezę może być tegoroczna nagroda Nike, którą przyznano pierwszy raz w historii konkursu powieści non-fiction – Żeby nie było śladów Cezarego Łazarewicza. Trudno się dziwić, gdyż nie ma gatunku bardziej poruszającego niż ten, w którym scenariusze pisze samo życie. Podobnie jest w przypadku książki Zapiski z Rakki. Ucieczka z Państwa Islamskiego, pozycji tak aktualnej we współczesnych, trudnych czasach. Niemożliwa do skomentowania w sposób pozbawiony emocji.

   Ar-Rakka to miasto w północnej Syrii, które od 2014 uznawane jest za nieformalną stolicę Państwa Islamskiego. Przejęte przez terrorystów władzom reżimu Baszszara al-Asada tereny, stały się tyglem pełnym przemocy na tle religijnym. Kontrolowanie cywili, monitorowanie połączeń ze światem zewnętrznym, zakaz udostępnienia jakichkolwiek danych zagranicznym mediom. Wszystko pod groźbą kary, zazwyczaj tej najbardziej surowej. Śmierci. Wśród stłamszonego społeczeństwa znajduje się grupa ludzi gotowych walczyć za swój kraj, nawet jeżeli cena, jaką będą musieli zapłacić, jest najwyższa z możliwych. Organizacja Asz-Szarkija 24 ryzykuje wszystko, by przełamać barierę oddzielającą Rakke od reszty świata. 

   Zapiski z Rakki to współczesna powieść epistolarna stworzona na podstawie SMS-owej relacji jednego z rebeliantów – Samira. Dzięki współpracy z korespondentem BBC Mike’am Thomsonem, który zebrał wszystkie wiadomości i połączył je w jedną, fantastycznie wydaną, wzbogaconą o ilustracje Scotta Coello książkę. Przekaz pozwalający zrozumieć zawiłe, polityczne podłoże konfliktu panującego na Bliskim Wschodzie oraz historię obejmującego Syrię sporu. Motyw wojny nie skupia się na analizie taktycznych rozgrywek między ISIS i cywilami, a na dużo bardziej ludzkiej stronie zatargu, obserwowanej z perspektywy zwykłego obywatela Ar-Rakki.
   Mimo opisanej grozy reżimu i autorytaryzmu stosowanego przez jednostki Baszszara al-Asada, a w późniejszym czasie także przez Państwo Islamskie, treść zawarta we wspomnieniach Samira może wzbudzać mieszane uczucia. Szczególnie wśród osób, które nie potrafią się odciąć od stronniczych poglądów. Powieść tę warto odbierać na chłodno, poddając ją własnej, indywidualnej refleksji oraz wyciągać wnioski pozbawione uprzedzeń. Zabieg ten pozwoli na obserwowanie życia zwyczajnych muzułmanów uwięzionych w brutalnych realiach okupacji, którzy od kilku pokoleń nie zaznali codzienności pozbawionej strachu lub inwigilacji.

   Na niewielu, bo zaledwie ponad stu stronach, czytelnik może zapoznać się z tekstem o niezwykle informującym charakterze. Zdania są krótkie, pozbawione szczegółowych opisów, nawet gdy dotyczą fragmentów donoszących o prześladowaniach lub morderstwach. Wszystko podawane jest w sposób oszczędny jako wzmianka w ogólnym opisie codzienności Rakki. Najprawdopodobniej, spowodowała to forma, w jakiej autor dostarczał swoje wiadomości. Krótkie SMS-y zawierały treść najistotniejszą, pozbawioną niepotrzebnych ozdobników. Po części winą tego wymuszonego przez medium zabiegu jest trudność zauważalna w zżyciu się z poszczególnymi bohaterami. Jednak nie rzutuje to na odbiorze zapisków, bo nie to stanowi sedno książki. Pewna forma anonimowości postaci pogłębia jedynie przeświadczenie, że sytuacja przemocy może spotkać każdego, bez względu na to, kim tak właściwie jest.
   
   Odcięcie od środków komunikacji oraz wszelkich udogodnień technologicznych dla współczesnego Europejczyka wydaje się być rzeczą abstrakcyjną. Czymś nie do pomyślenia. Brak pracy, brak perspektyw, brak poczucia bezpieczeństwa. Właśnie dlatego warto przeczytać Zapiski z Rakki. Warto poznać inną rzeczywistość, której pokolenie ludzi żyjących bez cienia wojny i grozy, nigdy nie poznało.

Ocena: 7,5/10

Prześlij komentarz

0 Komentarze

google.com, pub-5039018173211090, DIRECT, f08c47fec0942fa0