"Co mnie zmieniło na zawsze" - Amber Smith


       Tytuł: Co mnie zmieniło na zawsze
       Autor: Amber Smith
       Wydawnictwo: Feeria
       Liczba stron: 390
       Cena: 37,90

       Miało być prosto, miało być łatwo i nieskomplikowanie, 
          ale w ciągu jednej nocy zmieniło się to w kręty, 
          niemożliwy do przejścia labirynt. Zgubiłam się w nim."


   Nie będę ukrywać, że lubię książki młodzieżowe. Oczywiście nie po wszystkie sięgam z entuzjazmem, ale nadrabiając lata utraconej, czytelniczej młodości, pochłaniam te, których tematyka zainteresowałaby mnie kilkanaście lat temu. Efekty eksperymentu są różne. Czasami lepsze, czasami gorsze. Bywam zachwycona dojrzałym poruszeniem wybranego przez autora tematu lub zniesmaczona jego spłyceniem i zrobieniem z nastolatków bezmózgich istot pozbawionych logiki. Pisanie powieści skierowanych do młodszego odbiorcy nie jest rzeczą prostą, a zrobienie tego w sposób umiejętny oraz intrygujący, zawsze zasługuję na uwagę.

   Eden nie wyróżnia nic. W tłumie zajmuje przyzwoite, przeciętne miejsce. Nie można uznać jej za wybitną, piękną lub wyjątkową. Zwykła szara myszka rozpoczynająca naukę w liceum. Jednak za sprawą przerażającej nocy i krótkiej chwili, coś się zmienia.  

   W całą historię czytelnik zostaje wrzucony, gdy jest już po wszystkim. Eden została zgwałcona i nie można tego cofnąć. Chociaż sytuacja wydaje się być okropnym snem, jest jawą. Otwarcie oczu nic nie da. Koszmar trwa, a nastolatka tkwi zawieszona w strefie wątpliwości. Komu powiedzieć? Jak się zachować? Kto jej uwierzy? Czy to jej wina? Lawina pytań narasta, a kolejne złe decyzje odciskają swoje piętno.

   Nie będę ukrywać, że mam problem ze zidentyfikowaniem swoich uczuć po zakończeniu lektury „Co mnie zmieniło na zawsze”. Z jednej strony współczuję głównej bohaterce bowiem w brutalny sposób, została odarta ze swojej niewinności oraz momentu, który wyznacza granicę między okresem dzieciństwa a dojrzałością. Pozbawiona możliwości wyboru i co najgorsze, poczucia bezpieczeństwa. Z drugiej strony, nie do końca przekonują mnie wszystkie decyzje, które podjęła Eden. Wiele z nich uważam za naciągane, wydumane, jednak staram się podchodzić do kwestii racjonalnie. Ilu ludzi doświadcza określonej sytuacji, tyle reakcji i kroków, by radzić sobie z konsekwencjami. 

   Powieść Amber Smith z cała pewnością należy do mocniejszych książek gatunku. Oczywiście, w literaturze młodzieżowej można wskazać kilka innych pozycji, które równie dobrze, a może nawet lepiej, uświadamiają młodego człowieka o akcie tak nieludzkim i bulwersującym, jaki jest gwałt, ale warto pochylić się nad każdą próbą zwrócenia uwagi na ten, konkretny problem. Szczególnie w realiach, gdzie młodym kobietom wmawia się, że to one są współwinne, ponieważ zachowywały się dwuznacznie, wyzywająco, zachęcały lub wypiły za dużo. Nic więc dziwnego, że sprowokowały i zostały ofiarą. Właśnie przez upowszechnienie tego typu stereotypów, książki takie jak „Co mnie zmieniło na zawsze” są potrzebne. Dzięki nim młode dziewczyny dostają możliwość teoretycznego zapoznania się z daną problematyką oraz zadania podstawowego, najważniejszego pytania. Co bym zrobiła na jej miejscu?

   Trudno ocenić książkę, jaką jest dzieło Amber Smith, nie skupiając się głównie na historii i wybranej przez autorkę tematyce, ponieważ to właśnie one stanowią fundament powieści. Aspekty językowe, kreacyjne czy logiczne w tym wypadku odchodzą na dalszy plan. Stanowią tło, które nie powinno odciągać uwagi od głównego wątku. Nie znaczy to, że wymienione przeze mnie czynniki nie mają żadnego wpływu na odbiór całości, ponieważ zauważamy minusy. Osobiście drażni mnie nieadekwatny dobór wieku głównej bohaterki oraz irracjonalność niektórych wydarzeń, a nawet drobne niedociągnięcia fabularne, lecz staram się docenić to, co w książce jest najistotniejsze. Próbę przełamania tematu tabu.

Ocena: 6/10
    Za udostępnienie książki, serdecznie dziękuję:

Prześlij komentarz

0 Komentarze

google.com, pub-5039018173211090, DIRECT, f08c47fec0942fa0