Wyborowa piątka: Powrót do szkoły


Wrzesień, jak zawsze, zaskoczył uczniów powrotem do szkolnych ławek. Plan lekcji ogłoszony, podręczniki kupione, ale nie możemy zapominać o własnej, czytelniczej przyjemności. Z tej okazji, mam zaszczyt zaprezentować Wam nowy cykl publikacji "Wyborowa piątka", którego pierwsza treść, będzie dotyczyć właśnie szkoły.

Większość z Was pewnie kojarzy słynne "Top 5 Wednesday". Inicjatywa ta powstała na portalu Good Reads dzięki GingerReadsLainey. Idea ta ma na celu wybieranie  w każdym tygodniu książek, pod ustalone przez Lainey kategorie. Chociaż moja "Wyborowa piątka", nie będzie cyklem systematycznym, a jedynie okazjonalnym urozmaiceniem treści bloga, zachęcam do zapoznania się z jej treścią, a nawet, jeżeli macie ochotę, wzięcia udziału oraz wyznaczeniu własnych piątek!
Nie przedłużając, przedstawiam Wam pięć książek, które umilą powrót do szkoły i związanych z tym obowiązków. Oczywiście elementem łączącym wszystkie tytuły, jest motyw nastoletniego życia, zabarwionego dźwiękiem lekcyjnego dzwonka!

1. „Szalone życie Rudolfa” – Joanna Fabicka

Ta nietypowa, podsycona specyficznym poczuciem humoru powieść, każdemu, kto po nią sięgnie, przybliży postać Rudolfa Gąbczaka. Nastolatka nietuzinkowego, narcystycznego, o wielkich ambicjach i niedorównującym im wzroście. I chociaż życie tego młodzieńczego „amanta” nie jest łatwe, brnie on przez jego trudy z podniesioną głową, nie zawsze ucząc się na błędach.

2. „Jutro” – John Marsden

Gdy na terenie Australii wybucha wojna, a wróg zorganizował niespodziewany nalot, grupka młodzieży, wraz z główną bohaterką i narratorką powieści – Ellie, spędza wakacje w Piekle. Oddalonym od cywilizacji, górskim obozie, który z miejsca chwilowego wypoczynku, zamienia się w bazę i schronienie dla nieletnich ocalałych. Od teraz, każda chwila, każda podjęta decyzja, może zaważyć o przyszłym życiu.
Mimo tematyki wojennej, która stanowi fundament powieści, John Marsden, za pośrednictwem Ellie, porusza wiele tematów, nawet tych błahych, dotyczących młodzieży. Pierwsze miłości, plany na przyszłość, relacje z rodzicami, czy rówieśnikami, przy okazji ucząc nas jak konstruowania prymitywne bomby.

 3. „Zawsze stanę przy tobie” – Gayle Forman

Chociaż o powieściach Gayle Forman krążą różne opinie, to historia zbuntowanej Brit wyjątkowo przypadła mi do gustu. W tej powieści wszystko jest odrobinę inne, trudniejsze. Nastolatki, problemy, a przede wszystkim, sama placówka Red Rock, czyli ośrodek terapeutyczny, w którym można odkryć więcej patologii i odstępstw od moralności, niż w samych osadzonych.

4. „Hera moja miłość” – Anna Onichimowska

Ta wyjątkowo bolesna, ukazująca ludzkie słabości, powieść polskiej pisarki Anny Onichimowskiej, pozostaje w pamięci każdego, kto chociaż raz po nią sięgnął. Tematyka narkomanii przybliżająca destrukcyjne działanie nałogu nie tylko na zaangażowane jednostki, ale także najbliższe środowisko osób uzależnionych, wciąga i porusza bez reszty. Mimo kilku nieścisłości fabularnych bardzo gorącą polecam zapoznanie się z historią Niwickich, szczególnie starszym czytelnikom, którzy być może, zetkną się z problemem osobiście.

 5. „Trafny wybór” -  Joanne Kathleen Rowling

Pozostając w kręgach powieści dotykających problemy nieco dojrzalsze, zachęcam Was do zapoznania się z „debiutancką” powieścią J.K. Rowling, gdzie tematyka małomiasteczkowej fasadowości i drobnych, sąsiedzkich intryg, zmierza do nieuniknionego, punktu kulminacyjnego. Zaścianku, w którego obrębie, czyny pojedynczego człowieka oddziaływają na innych.

W historii bazującej na różnorodnej społeczności nie może zabraknąć młodzieży. I to właśnie dzięki młodemu narybkowi Pagford, całość staje się rozbudowana, pełnowymiarowa.


P.s.: Mam nadzieję, że chociaż jedna z wymienionych przeze mnie pozycji przypadnie Wam do gustu, oraz postanowicie po nią sięgnąć. Ponownie, zachęcam także do stworzenia własnych list (o czym poinformujecie, zostawiając link w komentarzu), a także zasugerujcie przyszłą tematykę „Wyborowej piątki”.

Niech moc zawsze Wam sprzyja!

Prześlij komentarz

0 Komentarze

google.com, pub-5039018173211090, DIRECT, f08c47fec0942fa0