"Zawsze stanę przy tobie" - Gayle Forman


       Tytuł: Zawsze stanę przy tobie
       Autor: Gayle Forman
       Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
       Liczba stron: 266
       Cena: 26,90

       „[...] ty decydujesz, jak pokierujesz swoim życiem do tej pory. 
         Możesz się chować ze strachu. Albo  żyć po swojemu."

   
  
   Po fali pochlebnych opinii dotyczących książki "Zostań, jeśli kochasz" oraz filmu o tym samym tytule w reżyserii R.J. Cutler, każda kolejna powieść autorstwa Gayle Forman, z miejsca stawała się młodzieżowym "must have". Nie ważne czy mania czytania dotyczyła drugiej części opowiadającej o życiu utalentowanej Mi - "Wróć, jeśli pamiętasz", czy dylogii "Ten jeden dzień". I nawet jeżeli opinie odnoszące się do najnowszych publikacji cechuje szeroki wachlarz komentarzy, od szczerych zachwytów, do niechęci czy gorliwego wytykania schematyczności, to nowa moda na twórczość tej amerykańskiej autorki, skusiła także mnie.

   Brit nie należy do grzecznych, poukładanych dziewczyn, których najważniejszym priorytetem są dobre stopnie lub świetne relacje z rodziną. Od domowego ogniska, w którym ostatnie zdanie ma zniechęcona do dziewczyny macocha, zbuntowana nastolatka woli swój zespół Clod, grę na gitarze oraz koncertowanie do późnych godzin. Mimo to ciągle nie może zrozumieć, dlaczego własny ojciec wysłał ją do ośrodka dla trudnej młodzieży Red Rock, gdzie hierarchia poziomów terapii stanowi o przywilejach, relacjach z personelem, a nawet innymi pacjentkami. Czy w miejscu, gdzie biletem do wolności jest donosicielstwo, można znaleźć prawdziwą przyjaźń i bezwarunkowe wsparcie?

   Sięgając po "Zawsze stanę przy tobie", spodziewałam się ckliwej, banalnej historii o skrzywdzonej przez los dziewczynie, która dzięki repertuarowi swoich buntowniczych wybryków, zmusiła rodziców do odesłania jej w objęcia psychologów, psychiatrów oraz nastoletnich grup wsparcia. I faktycznie. Najnowsza powieść Gayle Forman po cześć jest właśnie taką książką. Po części, ponieważ fabuła tylko z pozoru wydaje się powierzchowna. Z każdą kolejną stroną, czytelnik wdrążany jest w sytuację dziewczyn zamkniętych w obozie Red Rock, ale przede wszystkim, w struktury i zasady panujące w osobliwej placówce, gdzie nic nie jest białe lub czarne, w co z uporem chcą wierzyć wszyscy pokładający nadzieję w systemie dorośli. 

   Język powieści nie jest wysublimowany, co w tym wypadku wpływa pozytywnie na podjętą przez autorkę próbę wejścia w świat nastolatek. Interakcje z innymi ludźmi, szczególnie Jedem, zyskują na autentyczności, nie ujmując wyjątkowego wyrazu i wagi każdemu z wydarzeń, nawet tych, które dla biernego czytelnika mogą okazać się banalne. Warto wspomnieć także o nienachalnie podjętym wątku romantycznym goszczącym na kartach "Zawsze stanę przy tobie". Jest on wyjątkowy, ponieważ autorka uczyniła z pierwszej, intymnej relacji jedynie uroczy, mający wyjątkowe znaczenie dodatek do całej historii, bez próby zdominowania nim fabuły. 

   Najnowsza powieść Gayle Forman wzrusza, przejmuje i wciąga od samego początku. Dzięki budowaniu szczególnej zażyłości z główną bohaterką, której towarzyszymy przez poprowadzenie pierwszoosobowej narracji, mamy możliwość wgłębienia się w problemy nastolatki, ale przede wszystkim przyjaciółek Brit. V, Bebe, Martha i Cassie stanowią ciekawy przekrój najróżniejszych osobowości. Ich dylematy dotyczące własnej orientacji, relacji rodzinnych, przeszłości pozostawiającej wyraźne blizny na nieukształtowanej, młodej psychice, sprawiają, że kibicujemy wszystkim postaciom, licząc na jakże banalne, szczęśliwe zakończenie.

Ocena: 7/10
 Za udostępnienie książki, serdecznie dziękuję:
    

Prześlij komentarz

1 Komentarze

  1. Mnie się podobała, jedna z lepszych powieści dorobku pisarki. ;)

    OdpowiedzUsuń

google.com, pub-5039018173211090, DIRECT, f08c47fec0942fa0