"Osobliwe i cudowne przypadki Avy Lavender" - Leslye Walton


       Tytuł: Osobliwe i cudowne przypadki Avy Lavender
       Autor: Leslye Walton
       Wydawnictwo: Sine Qua Non
       Liczba stron: 298
       Cena: 34,90

       Miłość potrafi zrobić z nas głupców."

      


   Sag rodzinnych jest wiele. Od żądnego władzy rodu Borgiów, do niedawno recenzowanej przeze mnie trylogii traktującej o silnych, niezależnych Huczmirankach. Różni je wiele, jednak łączy najważniejsze - zawiłości relacji panującej między bliskimi sobie ludźmi. Wachlarz uczuć, złożoność intryg, tajemnice, których nikt nie powinien poznać, a do tego niezwykła mnogość bohaterów ułatwiająca czytelnikom przywiązanie się do wybranych przez siebie postaci. Przecież to nie prawda, że z rodziną wychodzi się dobrze wyłącznie na zdjęciach, nawet jeżeli gdzieś schowana jest czarna owca.

   Ava Lavender to zwykła dziewczyna marząca o pierwszej, intensywnej miłości, przyjaźni na całe życie oraz pozbyciu się pary niezwykłych skrzydeł, przez które dla wielu stała się wcieleniem anioła. Jednak to nieprawda. Chociaż z pleców wyrastają jej pióra, dziewczynie bliżej do człowieka niż ptaka, a już na pewno nie można dojrzeć w niej boskiego wysłannika. Przecież kto naznaczony przez Boga, z taką gorliwością szuka akceptacji wśród zwykłych, szarych ludzi? I chociaż w Avie, bez wątpienia, można znaleźć coś osobliwego, to cała rodzina pochodząca od Beauregarda Roux oraz Maman ma w sobie tę nadzwyczajną iskrę. 

   Niech nikogo nie zmyli to, czym może wydawać się historia dziewczyny-anioła, bo mimo narracji początkowo prowadzonej z perspektywy Avy, nie jest to opowieść jedynie o niej. Po kilkunastu stronach porzucamy monolog dotyczący teraźniejszości na rzecz poszukiwania własnych korzeni oraz przyczyny pojawienia się unikatowych skrzydeł. Z każdym kolejnym rozdziałem wgłębiamy się we wzruszającą opowieść o nieszczęśliwej miłości, tragediach rodzinnych czy ściganiu upragnionego szczęścia. "Osobliwe i cudowne przypadki Avy Lavender" to powieść złożona, wciągająca, wymagająca od czytelnika zaangażowania emocjonalnego, które potrzebne jest, aby odkryć drugie, głębsze znaczenie.

   Nie będę ukrywać, że szczerze się zakochałam. Zarówno w oprawie graficznej książki, jak i przede wszystkim, w samej historii. Niebanalnej powieści o fascynacji, którą od obsesji dzieli jedynie chwila nieuwagi. Wzruszającym poszukiwaniu akceptacji i chęci dostosowania się do ogólnie przyjętych zasad, co nie zawsze jest łatwe. A wreszcie o pogodzeniu się z nieubłaganym losem, niejednokrotnie odbierającym nam to, co najważniejsze. 

   "Osobliwe i cudowne przypadki Avy Lavender" zaskakują. Nie tylko realizmem magicznym pozwalającym dotknąć czytelnikowi nierzeczywistego, ale co najważniejsze, świetnie skonstruowaną treścią, która nie pozwala się nam uwolnić jeszcze długo po zakończeniu lektury.

Ocena: 9/10
Za udostępnienie książki, serdecznie dziękuję:

Prześlij komentarz

1 Komentarze

  1. Ah, nie mogę się doczekać, aż ja będę miała możliwość przeczytania tej książki. Czytam o niej same pozytywne recenzje i jestem jej bardzo ciekawa ;)

    Pozdrawiam serdecznie i zapraszam do siebie ;]
    http://tylkomagiaslowa.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń

google.com, pub-5039018173211090, DIRECT, f08c47fec0942fa0