Book Tag: Szklany tron


Szukając ciekawego, książkowego tagu, dotyczącego cyklu "Szklany tron" Sarah J. Mass, jedną z nielicznych rzeczy, którą znalazłam na zagranicznym booktubie, okazał się film Faeriedrugs odpowiadającej na wymyślone przez nieznajomą mi booktuberkę pytania. Zainspirowana tą wersją postanowiłam stworzyć swoją własną wariację opierającą się głównie na wymienionych wyżej postaciach i pewnych cechach charakteru, bezpośrednio z nimi powiązanych. Tym sposobem powstała polska wersja "Throne of Glass Book Tag", do której zrobienia serdecznie Was zachęcam! 

1. Celaena Sardothien: bohater, który mimo złej reputacji, okazuje się dobry.

Skifra, złodziejka elfich artefaktów, chodząca po ruinach, poszukiwana na wszystkich ziemiach oblewanych przez Morze Drzazg. Mimo bliżej nieokreślonego, poważnego wieku, jest to kobieta niedościgniona w boju, posługująca się najpotężniejszą, zapomnianą przed wiekami magią. I chociaż nawet budząca respekt Babka Wexen obawia się nieprzewidywalności Skifry, to mimo braku kultury osobistej, ta czarnoskóra wojownicza na swój ekstrawagancki sposób, troszczy się o najbliższych w "Pół świata" oraz "Pół wojny" autorstwa Joe Abercrombie.

2. Dorian Havilliard: postać, która potrafi rozkochać w sobie każdego.

Dwudziestotrzyletnia panienka Skeeter, wykreowana przez Kathryn Stockett, mimo wyraźnego poczucia wyobcowania w towarzystwie usytuowanych, białych, a więc lepszych, gospodyń domowych, z powodzeniem podbija serca i budzi zaufanie wśród czarnoskórej służby, nakłaniając jednocześnie te uciśnione przez segregację rasową kobiety, do opowiedzenia swoich wzruszających historii. Trzeba mieć naprawdę wielki dar, aby osiągnąć coś takiego w roku 1962.

3. Nehemia Ytger: bohater, który dla dobra innych jest w stanie wiele poświęcić.

Do tej kategorii zdecydowanie pasuje Valorianka, córka najsłynniejszego, wpływowego generała, przebiegła i pewna siebie - Kestrel. W książce "Pojedynek" autorstwa Marie Rutkoski, ta siedemnastoletnia dziewczyna w wyjątkowy sposób udawania, że młody wiek nie oznacza jedynie zaspokajania swoich egoistycznych potrzeba, ale gdy zajdzie tak konieczność, także poświęcenie własnego szczęścia dla dobra ogółu.

4. Chaol Westfall: najbardziej lojalna postać w literaturze.

Osobliwy ród Roux, z którego pochodzi równie wyjątkowa, skrzydlata dziewczyna - Ava Lavender, obfituje w lojalne postacie, poświęcające swoje życie dla rodzi lub pogoni za miłością. Jednak najbardziej wzruszającym bohaterem, którego postawa doprowadziła mnie do łez, jest Gabe. Ten dobroduszny olbrzym o wzroście tak wielkim, jak pojemność jego serca, z niezwykłą determinacją trwa i troszczy się o osoby dla niego najważniejsze, starając się ze wszystkich sił, by każda z przeciwności okazała się jedynie drobną niedogodnością w drodze do upragnionego celu.

5. Sam Cortland: pierwszy fikcyjny bohater, którego pokochałam.

Nie chcę wspominać już o wszechobecnej serii Harrego Pottera, która przytacza jest notorycznie w odpowiedziach na większość tagowych pytań. Oczywiście mogłabym wymienić Lunę Lovegood, serdeczną, chociaż trochę zwariowaną dziewczynę, goszczącą w moim sercu od swojego debiutanckiego występu w "Harry Potter i Zakon Feniksa", jednak wyjątkowo postawię na Batmana z komiksu "Batman powraca". To wydanie specjalne, stworzone na podstawie filmu Tima Burtona z 1992 roku sprawiło, że to właśnie Bruce Wayne i jego drugie wcielenie, został moim archetypem męskości.

6. Arobynn Hamel: postać o niejasnych intencjach.

Specyficzna Virginia z zakończonej przeze mnie ostatnio powieści "Zawsze stanę przy tobie" Gayle Forman, idealnie wpisuje się w przykład osoby, której motywacja ukryta jest do ostatnich stron książki. Mimo wyjątkowo serdecznego usposobienia, jakie może mieć osoba zamknięta w ośrodku tak brutalnym, jak Red Rock, V spowija mgiełka tajemnicy, skutecznie utrudniającej przyjaciółką zbliżenie się do zbuntowanej siedemnastolatki i zrozumienie jej potrzeb czy lęków.

7. Król Havillard, Władca Aderlanu: najpodlejszy czarny charakter.

"Ocean na końcu drogi" Neila Gaimana mimo swojej przeciętności, w moim odczuciu, posiada jedną, wżerającą się w pamięci postać. Ursula Monkton, ucieleśnienie mroku i niebezpieczeństwa, które by dopaść niewinnego chłopca, przybiera formę apodyktycznej, manipulującej ludźmi niani, zamieniając życie głównego bohatera w istny koszmar. Jest to kreatura wyzuta ze wszelkich uczuć, a ponieważ nie pochodzi z naszego świata, nie ma nic do stracenia.

P.s.: Jeżeli zdecydujecie się na uzupełnienie pytań według własnego uznania, nie zapomnijcie poinformować mnie o tym w komentarzach. Chętnie zapoznam się z Waszymi odpowiedziami. Chciałabym również otagować kilka osób, które mam nadzieję, zdecydują się odpowiedzieć na to wyzwanie.


Prześlij komentarz

2 Komentarze

google.com, pub-5039018173211090, DIRECT, f08c47fec0942fa0