"Zaczarowany las" - Johanna Basford


       Tytuł: Zaczarowany las
       Autor: Johanna Basford
       Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
       Liczba stron: 88
       Cena: 24,90


       „Koloruj, szukaj symboli, odkryj tajemnicę."
Nigdy nie przypuszczałam, że napiszę recenzję kolorowanki, chociaż "Zaczarowany las" nie należy do zwykłych dziecięcych odpowiedników tego gatunku ze słodkimi rysunkami Kubusia Puchatka czy Kucyków Pony, ale do specjalnych zadań kreatywnych odpowiednich dla każdego wieku. Szczególnie dorosłych. Fenomen tych czarno-białych ilustracji jest bezapelacyjnie niepodważalny i właśnie przy zabawie z egzemplarzem stworzonym przez Johanny Basford, starałam się zrozumieć ten przedziwny szał, który ogarnął już cały świata. 

   Tak jak już wspominałam, "Zaczarowany las" to zbiór ilustracji pierwotnie wykonanych tuszem, które w przyjemny sposób zachęcają do odcięcia się od obowiązków oraz uwolnienia myśli, angażując osobę kolorującą w odkrywanie złożoności kolejnych elementów. Niezwykle bogate w szczegóły rysunki, zainspirowane florą i fauną, tworzą przykuwające oko kompozycje, dodatkowo wzbogacone o drobne zadania polegające na wyszukiwaniu różnych elementów (takich jak owady, klucze), znajdujących się na kartach książki.  
  Kolorowanki antystresowe pierwotnie znajdowały zastosowanie w profesjonalnych terapiach uspakajających, często nazywanych także terapią przez sztukę. Jednak dopiero w obecnym roku wtargnęły na rynek wydawniczy, powodując na nim niemały chaos, gromadząc zwolenników, jak i przeciwników. Osobiście starałam się powściągliwie patrzeć na tę szalejącą modę, która tak jak każdy trend, prędzej lub później przycichnie. Gdy wydawnictwo Nasza Księgarnia zdecydowało się na wydanie pierwszego zbioru prac Johanny Basford "Tajemny ogród" z uwagą śledziłam rosnące zainteresowanie tą pozycją, jednocześnie nie podejmując żadnych działań. Dopiero "Zaczarowany las" zaintrygował mnie do tego stopnia, bym zdecydowała się dołączyć do manii kolorowania. 

   Zdecydowanie nie żałują podjęcia się zaopiniowania, tak dziwnego wytworu, jak kolorowanki dla dorosłych, chociaż ilustracje zawarte w "Zaczarowanym lesie" zauroczą także dzieci.Wprawdzie zgodzę się co do antystresowych właściwości tych czarno-białych ilustracji, to działań kreatywnych nie ma tutaj za wiele. Oczywiście, nikt nam nie zabrania rozrywania, wyklejania czy poszukiwani innych działań plastycznych, jednak wycyzelowane rysunki, stanowią pewną barierę dla naszej wyobraźni, której nie chcemy, a w tym przypadku, nawet nie warto, niszczy.

Ocena: 8/10
  Za udostępnienie książki, serdecznie dziękuję:
    

Prześlij komentarz

0 Komentarze

google.com, pub-5039018173211090, DIRECT, f08c47fec0942fa0