"Podróż po miłość: Lilianna" - Dorota Ponińska


       Tytuł: Podróż po miłość: Lilianna
       Autor: Dorota Ponińska
       Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
       Liczba stron: 412
       Cena: 34,90
      
       Była ciekawa, dokąd zaprowadzi ją ta podróż - 
         czy okaże się podróżą po miłość?"
  
     

   Chociaż od momentu przeczytania i zrecenzowania drugiego tomu "Podróż po miłość" autorstwa Doroty Ponińskiej nie minęło wiele czasu, urzeczona przygodami Marii, bez zastanowienia sięgnęłam po ostatnią część tej romantycznej, wzruszającej trylogii.

   Marta to samodzielna bizneswoman, dla której praca stoi na pierwszym miejscu. Wspinaczka po stopniach kariery to jedyne zajęcie zapełniające czas trzydziestoletniej kobiety, a w jej zorganizowanym, podporządkowanym firmie życiu nie ma czasu na miłość czy podróże. Wszystko zmienia się za sprawą przymusowego urlopu oraz tajemniczego dziennika, spadku po zmarłej babci Liliannie, wprowadzającego bohaterkę w pełne przepychu Miami lat 30. Idąc śladami historii, Marta trafia na urokliwą wyspę Key West, gdzie gorąca tropikalna aura rozgrzała już niejedno serce.

   Muszę przyznać, że kolejna część pióra polskiej pisarki stanowi nie tylko świetnie uzupełnienie całości, ale przede wszystkim, przesympatyczną, lekką i urokliwą lekturę, rozpoczynającą zupełnie nowy rozdział dla kobiet z rodu Konarskich. Bohaterka poprzedniej książki, Maria, w tym tomie jest tylko niewyraźnym wspomnieniem, które daje o sobie znać zaledwie kilka razy, pozwalając kolejnym pokoleniom na zabranie głosu. Powieść poprowadzona została z perspektywy dwóch bohaterek, różniących się charakterem i życiowymi celami. Losy Lilianny, dla której najważniejsze jest znalezienie miłości życia oraz założenie wzorowej rodziny, przeplatają się z przeżyciami jej wnuczki Marty. Samotnej, niezależnej pracoholiczki, pragnącej zdobyć coraz wyższe stanowisko w jednej z międzynarodowych firm.

   "Podróż po miłość: Lilianna" to zdecydowanie jedna z lepszych powieści, którą można zabrać na wakacyjne plażowanie. Po wsmarowaniu w ciało olejku kokosowego oraz wyłożeniu się na palącym słońcu zgłębienie lektury, okaże się jeszcze przyjemniejsze. Wszystko za sprawą wyjątkowego klimatu wyspy Key West, na którym toczy się większa część przygód głównych bohaterek. Tropikalna atmosfera, kuszące egzotyką potrawy oraz opisy białych wyspiarskich domków lub wyróżniającego Miami stylu art deco, sprawiają, że oderwanie się od lektury, wcale nie jest takie proste.

   Podobnie jak w poprzednich tomach, także teraz, nie mogło zabraknąć postaci historycznej, z której życiorysem powiązane będą losy bohaterek. Tym razem, wybór Doroty Ponińskiej, padł na kontrowersyjną postać Ernesta Hemingwaya, pisarza znanego z powieści "Start człowiek i morze". Autorka wprawnie wplata intymne, kontrowersyjne szczegóły z życia amerykańskiego prozaika, ukazując go jako ikonę męskości lat 30, odbiegającą od tego, czego oczekują kobiety od teraźniejszych partnerów. 

   Książka "Podróż po miłość: Lilianna" nie odbiega od wcześniejszych dwóch tomów, a co więcej stanowi doskonałe uzupełnienie oraz zakończenie trylogii. Chociaż poświęcenie Marty dla kariery i życia w ciągłym pędzie sprawiło, że nie polubiłam jej tak jak poprzednich bohaterek, dla niektórych czytelniczek, tak wykreowana postać może okazać się doskonałym pretekstem do zmiany spojrzenia na wiele spraw.

Ocena: 7/10

  Za udostępnienie książki, serdecznie dziękuję:
    

You May Also Like

1 komentarze

  1. Właśnie zabieram się za czytanie tej ostatniej części. Czuję, że się nie zawiodę.

    OdpowiedzUsuń