"Podróż po miłość: Maria" - Dorota Ponińska


      Tytuł: Podróż po miłość: Maria
       Autor: Dorota Ponińska
       Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
       Liczba stron: 382
       Cena: 34,90

        [...]polubiłam język sztuki,
       że do wszystkich przemawiała tak samo -
       narodowości i religie nie miały znaczenia
       przy oglądaniu pięknych obrazów."   Lektura "Podróż po miłość: Emilia" okazała się jedną z ciekawszych książek, które przeczytałam w tamtym roku. Oczarowana połączeniem fikcji literackiej ze starannie dobranymi postaciami historycznymi oraz autentycznymi wydarzeniami, dałam się porwać powieści, przesiąkniętej orientem, aż do samego końca. Z ogromnym zainteresowaniem sięgnęłam po kolejną część serii napisanej przez polską pisarkę Dorotę Ponińską, zapraszającą czytelnika na nową przygodę. Tym razem, zupełnie w innym świecie. 

   Emilia Konarska jest zakochana. Nie tylko w wielobarwnej, kuszącej zapachami i magicznej Turcji, ale przede wszystkim w przystojnym mężu. Wiodąc spokojne życie u boku Zakira jest szczęśliwa, otaczana miłością, aż do czasu nadejścia wojny, która burzy spokój rodziny. 

   "Podróż po miłość: Maria" poznajemy z perspektywy kilku bohaterów, w szczególności tytułowej Marii. Córki Emilii i rosyjskiego żołnierza, poległego podczas jednej z bitw krymskich. Razem z ciotką Nadire, kobiety prowadzą nadmorski pensjonat i z powodzeniem radzą sobie bez opieki mężczyzn. Jednak pochodzenie Marii owiane jest tajemnicą, a dojrzewająca dziewczyna, poszukująca swojej tożsamości, na próżno prosi o wyjawienie rodzinnych sekretów. 

   Miłą niespodzianką, a zarazem zabiegiem, który sprawi, że książka znajdzie sobie sympatyków charakteru Emilii z pierwszej części, równocześnie jednając osoby nieprzepadająca za tą postacią, jest zmiana narracji. Pozostawiając przy bohaterach poznanych w "Podróż po miłość: Emilia", nie grozi nam nuda. Spojrzenie Marii różni się od tego, znanego czytelnikowi z poprzedniego tomu. Charaktery matki i córki, różnią się do tego stopnia, że stanowi to świetny pretekst zademonstrowania nieco odmiennych sposobów życia. Osobiście bardziej przemawia do mnie niepewna swojej narodowości i artystyczna Emilia, niż jej zapatrzona w kulturę orientu matka, chociaż i to naiwne, wyidealizowane spojrzenie na Turcję z czasem ulega zmianie. 

   W książce z całą pewnością nie brakuje zaskakujących zwrotów akcji oraz intrygujących tajemnic. Dorota Ponińska ponownie łączy świat przez siebie wykreowany z tym autentycznym, stawiając na drodze bohaterek między innymi, słynnego malarza Iwana Ajwazowskiego, którego morski pejzaże urzekały samego Cara. Sama Rosja, a dokładniej Półwysep Krymski, na którym toczy się akcja drugiego tomu powieści, odgrywa duże znaczenie łącząc ze sobą kulturę, wiarę i przekonania wielu narodowości. Ten żywy kocioł kulturowy Polaków, Tatarów, Rosjan czy Turków stanowi niezwykłą esencję książki, uświadamiając jednocześnie, jak istotna jest wiedza na temat własnego pochodzenia. 

   Z czystym sumieniem mogę stwierdzić, że nowa odsłona "Podróż po miłość" podobnie jak poprzedniczka, skradła moje serce. Książki Doroty Ponińskiej nie tylko bawią i wzruszają, naładowane dużą dawką wiedzy uczą czytelnika historii oraz przybliżają życie XIX-wiecznych mieszkańców całego świata. Malownicze opisy miast takich jak Paryż, Petersburg, urzekają i pozbawione są zarzucanego przeze mnie w pierwszej części, ślepego uwielbiania dla Stambułu.

 Ocena: 7/10You May Also Like

0 komentarze