"Strefa skażenia" - Richard Preston


       Tytuł: Strefa skażenia
       Autor: Richard Preston
       Wydawnictwo: Sine Qua Non
       Liczba stron: 308
       Cena: 34,90

      W biologii nic nie jest jasne, 
         wszystko jest skomplikowane, 
         wszystko jest chaosem nawet wtedy, 
         gdy się sądzi, że coś stało się zrozumiałe.


   Dżuma, pandemia cholery, pojawienie się wirusa HIV, to tylko jedne z najgroźniejszych epidemii w historii ludzkości, które pozbawiły życia miliony istnień. W roku 2014 do tego niechlubnego grona dołączył siejący spustoszenie pośród populacji Afryki Zachodniej wirusa ebola. Połączenie siedmiu zabójczych białek, zidentyfikowane po raz pierwszy w pobliżu rzeki Ebola, wprawiło świat w osłupienie, zbierając krwawe żniwa wśród ludności Czarnego Lądu.

   "Strefa skażenia" autorstwa dziennikarza Richarda Prestona, na amerykańskim rynku pojawiła się już dwie dekady temu. Książka, która z niezwykłą skrupulatnością przybliża czytelnikowi przebieg blisko dwudziestu lat walki ze śmiertelnym wirusem, w obliczu ponownego ataku eboli, a także gorączkowych prób stworzenia szczepionki, jest pozycją aktualną, ukazującą zainteresowanym, niezwykłe fakty dotyczące tego drobnoustroju. Nic więc dziwnego, że wydawnictwo Sine Qua Non zdecydowało się na publikacje tej niepospolitej mieszanki literackiej właśnie teraz. Burzliwe historia badań nad ebolą, poszukiwania pierwszych zakażonych, ukazanie drogi, którą przebył zabijający w niezwykłych męczarniach około 90% zakażonych wirus, w połączeniu z realistycznymi, miejscami brutalnymi opisami oraz fachowym językiem sprawia, że zakażone tereny Afryki Zachodniej lub sterylne, laboratoryjne pomieszczenia, mamy na wyciągnięcie ręki.

   Prosząc wydawnictwo o tę pozycję, liczyłam na porywający thriller opisujący zagładę świata niczym w filmie "Epidemia strachu". Jednak zabierając się do lektury, zrozumiałam, że w moje ręce wpadła powieść dużo bardziej przerażająca, ponieważ prawdziwa. Informacje na temat samego wirusa w połączeniu z dokładnymi opisami miejsc, osób, medycznych procedur, sprawiły, że "Strefa skażenia" pochłonęła mnie do reszty. Przerażająca prawda o eboli, opisana niezwykle lekkim, jak na taki gatunek, piórem Prestona, nie nudzi nawet przez chwilę. 

   Dzięki wnikliwości zdolnego Amerykanina, każdy, kto sięgnie po tę nie tylko świetnie napisaną, ale także ciekawie wydaną książkę, nie będzie żałował. Już sama oprawa wprowadza czytelnika w stan napięcia ostrzeżeniami o zagrożeniu biologicznym oraz odliczaniem laboratoryjnych poziomów, nawiązujących do treści. Dodatkowym elementem uprzyjemniającym lekturę są zdjęcia oraz mapka. Moją uwagę przykuł także niezwykle pomocny słowniczek, zaznajamiający z terminologią i pomagający zidentyfikować bohaterów opisanych wydarzeń.

   Niezwykłe połączenie literatury faktu z lekkością powieści sprawia, że "Strefa skażenia" wyróżnia się na tle innych opisujących autentyczne wydarzenia pozycji. Jak podkreśla sam autor, bohaterowie opisani na kartach książki są prawdziwi, a wydarzenia historyczne zostały w pełni udokumentowane i sprawdzone, stanowiąc doskonały fundament pod mrożące krew w żyłach dzieło.

Ocena: 7/10
Za udostępnienie książki, serdecznie dziękuję:

You May Also Like

1 komentarze

  1. Dzięki tej książce mogłam dowiedzieć się wiele nowych rzeczy. Jest to świetna pozycja uświadamiająca o powadze sytuacji.

    OdpowiedzUsuń