"Niepokorne: Eliza" - Agnieszka Wojdowicz


          Tytuł: Niepokorne: Eliza
        Autor: Agnieszka Wojdowicz
        Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
        Liczba stron: 424
        Cena: 34,90
     
        „-Niezwykły ten kościół, prawda? Nigdy go nie zamykają. 
           Można się tu schronić przed deszczem, zimą ogrzać.
      


   Od momentu, gdy w moje ręce wpadło dzieło "Podróż po miłość: Emilia" Doroty Ponińskiej, podejście, którym darzyłam polskich pisarzy, a w szczególności kobiety, uległo drobnej, lecz istotnej zmianie. Wcześniejszą niechęć zastąpiła ciekawość i rozpalający się płomyk nadziei na niebanalne, prowadzone dobrym piórem powieści. Korzystając z propozycji wydawnictwa Nasza Księgarnia, pozwoliłam sobie na kolejne spotkanie z autorem rodzimego pochodzenia. Tym razem wybór padł na uzdolnioną polonistkę, Agnieszkę Wojdowicz.

   Rok 1895 dla Krakowa zalicza się do wyjątkowego momentu w historii. Miasto przyciągające młodych ludzi, profesorów, artystów, zostaje okrzyknięte stolicą Młodej Polski, pozwalając na kreowanie kultury, kształcenie nowego pokolenia, w którego kręgi zaczynają wkraczać także kobiety. Świeżo upieczone studentki Uniwersytetu Jagiellońskiego w cesarsko-królewskim "domu" Wyspiańskiego i Mehoffera, muszą zmierzyć się nie tylko z uprzedzeniami wykładowców, niechęcią społeczną, ale także z osobistymi tragediami, nieułatwiającymi trudnego startu w przełomowy świat. Skromna Eliza Pohorecka opuszcza proste realia prowincjonalnej Kongresówki, rozpoczynając nowy etap w życiu.

   Historia młodej hospitantki Studium Farmaceutycznego to niejedyny wątek proponowany przez Agnieszkę Wojdowicz. Dzięki umiejętnemu poprowadzeniu fabuły poznajemy dwie kolejne kobiety, których los łączy się w nierozerwalną całość. Klara Stojnowska, idealistyczna emancypantka oraz Judyta Schraiber, buntownicza Żydówka z Kazimierza, stanowią tytułowe "Niepokorne", którym poświęcona zostaje wyjątkowa trylogia skierowana do damskiej grupy czytelniczek.

   Wydawnictwo Nasza Księgarnia po raz kolejny udowodniło, że literatura kobieca wcale nie musi być ckliwym banałem, ale urasta do rangi wyjątkowej i wartej polecenia. "Niepokorne: Eliza" to jedna z tych pozycji, która w bezwzględny sposób wciągną czytelnika, pochłaniając go do ostatniej strony. Wielowątkowość, wprawne przeskakiwanie z perspektywy dobrze wykreowanych bohaterów, nie pozwala nawet na odrobinę nudy. Plastyczność, którą autorka umiejętnie wprowadza dzięki pięknie użytej polszczyźnie i dbałości o każde słowo, zachwyca we wszystkich przedstawionych opisach czy dialogach. Pani Agnieszce, z całą pewnością, nie można odmówić precyzji i wiedzy na temat młodopolskiego Krakowa. Znajomość historii miasta oraz słynnych osób, które je zamieszkiwały, dodaje książce realizmu, rysując przed oczami czytelnika iluzję prawdy o przedstawionych w powieści wydarzeniach.

   "Niepokorne", dzięki swojej pierwszej części, zapowiadają intrygującą, oddającą charakter epoki serię obyczajową, którą z czystym sercem mogę polecić każdej znudzonej harlekinami czytelniczce. W książce autorstwa uzdolnionej Agnieszki Wojdowicz znaleźć możemy wszystko. Wątek kryminalny, romans, odrobinę historii, a każdy z poruszonych tematów składa się na wyjątkową całość, zamkniętą w estetycznie zaprojektowanej okładce. Zdecydowanie zachęcam do sięgnięcia po tę i kolejne części autorstwa polskiej pisarki.

Ocena: 8/10
   Za udostępnienie książki, serdecznie dziękuję:
    

Prześlij komentarz

4 Komentarze

  1. Czytałam już o tej książce i chętnie widziałabym ją w swoich rękach.

    OdpowiedzUsuń
  2. Z niecierpliwością czekam na dalsze losy krakowskich panienek :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Wspieram w oczekiwaniu :D O ile się nie mylę, na drugi ogień ma iść Klara.

    OdpowiedzUsuń

google.com, pub-5039018173211090, DIRECT, f08c47fec0942fa0