"W świecie wiatru i wierzb. Wyznania chińskiej kurtyzany" - Miao Sing


      Tytuł:  W świecie wiatru i wierzb. 
                     Wyznania chińskiej  kurtyzany
       Autor: Miao Sing
       Wydawnictwo: Świat Książki
       Liczba stron: 285
       Cena: 34,90
    
       [...]mężczyźni bez kobiet i kobiety bez mężczyzn 
       to zaledwie pół istoty, żyjące na niby, 
       zdziwione, że w ogóle istnieją.”  
                                          
   Cechą, którą bardzo lubię w książkach przybliżających czytelnikowi świat orientu, jest ich trudny do sprecyzowania urok i tajemniczość. Zagłębiając się w nieznane dla przeciętnego europejczyka tradycje, kulturę odkrywamy naszą rzeczywistość na nowo, zmieniając spojrzenie na wiele różnych kwestii. Szczególnie tych zakazany. Tematów tabu. Jednym z nich jest akt deszczu i chmur, przedstawiony w „Wyznaniach chińskiej kurtyzany” autorstwa Miao Sing.  
    
   Dong Mei jesień życia stara się przeżyć w spokojny i skromny sposób, wiążąc koniec z końcem. Jako chińska emigrantka zamieszkująca Londyn nie posiada zbyt wielu rozrywek, co skutecznie zmienia jej przyjaciółka Forsycja, namawiając starszą panią na zwierzenia.

   Wszystko zaczyna się w wiosce Gaoshanbao, niedaleko góry Taishan, gdzie Dong Mei, a raczej Jiao zostaje sprzedana Zheng Fangling, aby uratować rodzinę od głodu i nędzy. Z początku czternastoletnia dziewczyna, trafia na służbę do pana Sun Shengwanga. Ze względu na konflikt, który powstaje między młodą niewolnicą a panią domu, Dong Mei rozpoczyna swoją przygodę z prostytucją, erotyczną praktyką taoistów oraz światem pogrążonym w szponach japońskiej okupacji.

  Czy „Wyznania chińskiej kurtyzany” faktycznie są wspomnieniami Miao Sing? Nie wiadomo. Pierwsze polskie wydanie książki z 1987 roku ukazało się jako „Biografie niezwykłe” Wydawnictwa Łódzkie, co można uważać za potwierdzenie ich autentyczności, jednak w najnowszych egzemplarzach Świata Książki widnieje jedynie informacja „Opracował i podał do druku Jerzy Chociłowski”, a autor został pominięty. Wiadomo natomiast, że Miao Hsing jest bohaterka powieści „The Fabulous Courtesab” opublikowanej po angielsku przez Jonathana Quayne'a w 1967 roku i to prawdopodobnie ją kilkanaście lat później przetłumaczył Chociłowski.

   Jednak to nie autor stanowi o wartości książki, a jej treść, która w przypadku „Wyznań chińskiej kurtyzany” porusza wiele różnorodnych tematów. Poznajemy w niej nie tylko świat erotycznych potyczek, opisanych w poetycki i metaforyczny sposób, ale także zapoznajmy się z zasadami panującymi między żonami, konkubinami, służkami i mężczyznami. Przyglądamy się takim wydarzeniom historycznym jak japońska okupacja czy zmiana ustroju, gdy w Chinach zawitał komunizm. Trzeba jednak przyznać, że powieść ta nie jest dziełem ambitnym, a przyjemnym „czytadłem”, które wciągnie nas od pierwszej strony.

   „W świecie wiatru i wierzb. Wyznania chińskiej kurtyzany” to pozycja lekka i przyjemna, pochłaniana przez czytelnika w mgnieniu oka. Godna polecenia wszystkim osobą chcącym zrelaksować się, szczególnie przy szklance gorącej, dobrej herbaty.

Ocena: 6/10

Prześlij komentarz

2 Komentarze

  1. Tytuł przypomniał mi "Wyznania Gejszy". Trochę kusi mnie ta książka ze względu na odmienną kulturę. Dopisuję do listy i mam nadzieję, że kiedyś uda mi się przeczytać :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Szczerze mówiąc liczyłam na podobieństwo do "Wyznania Gejszy", jednak jest ono niewielkie. Może to i lepiej : D

    OdpowiedzUsuń

google.com, pub-5039018173211090, DIRECT, f08c47fec0942fa0