"Trafny wybór" - J.K. Rowling


        Tytuł: Trafny wybór
       Autor: J.K. Rowling
       Wydawnictwo: Znak
       Liczba stron: 505
       Cena: 39,99

        „Wybór niesie za sobą ryzyko: podejmując 
       decyzję, trzeba porzucić wszystkie 
       inne możliwości.”

        

   Krytykować "Trafny wybór", nowe dziecko słynnej brytyjskiej pisarki Joanne Kathleen Rowling, jest łatwo. Szczególnie wtedy, gdy słysząc nazwisko, jednej z najbardziej popularnych autorek na świecie, mamy przed oczami serię siedmiu powieści fantasy o młodym czarodzieju. Nic w tym dziwnego, jeżeli po książce skierowanej do młodzieży, dostajemy dzieło oczywiste, proste, ale moim zdaniem, intrygujące.

   Nagła śmierć jednego z dwóch czołowych polityków, małego angielskiego miasteczka, wstrząsa wszystkimi. Barry Fairbrother, zwolennika przyłączenia do Pagford, ubogiej dzielnicy Fields umiera i nikt nie może tego zmienić. Najważniejszym autorytetem idyllicznej prowincji, zostaje przeciwnik dobrodusznego liberała, Howard Mollison, który cieszy się nieposzlakowaną opinią tradycjonalisty, robiącego wszystko, aby zlikwidować pomagającą narkomanom klinikę i przywrócić Pagford dawną niewinność. 

   Za pomocą mnogości bohaterów, ukazaniem ich problemów, celów, J.K. Rwoling w bardzo dobry sposób oddaje małomiasteczkowy klimat i ucieleśnia prowincjonalne stereotypy. Nawet jeżeli, niektóre z postaci na pierwszy rzut oka wydają się szablonowe, to całość zyskuje dzięki temu na autentyczności. Bez wątpienia, ze szczególną uwagą, została potraktowana młodzież i to właśnie w przestawianiu skomplikowanego mechanizmu dorastania, brytyjska autorka wykazuje się całym kunsztem, który posiada. Posługując się nietypowym, nastoletnim spojrzeniem na świat i problemy dorosłych, sprawia, że dochodzimy do punktów zwrotnych "Trafnego wyboru" i mimo niezbyt porywającej fabuły, czytamy dalej.

   Dzięki "drugiemu debiutowi" Joanne niewątpliwie zrywa z wizerunkiem grzecznej i powściągliwej pisarki. Pagford tak jak i czytelnik, staje się świadkiem stopniowego niszczenia muru pozorów, dowiadując się, co ukrywają mieszkańcy domów z białymi płotkami, postawionymi na idealnie przystrzyżonych trawnikach. Mężowie nie kochają żon, żony planują cichą zemstę, dzieci przeciwstawiają się rodzicom. Wszystko aż kipi od negatywnych emocji i tajemnic, czekających na rozwiązanie.

   Lektura pierwszej powieści J.K. Rwoling skierowanej do dorosłych udowadnia, że sukces autorki, to nie jednorazowy strzał, a faktycznie, trafny wybór. Z ciekawością śledzimy losy bohaterów i z każdą kolejną stroną, coraz bardziej wgłębiamy się w ich problemy. Mimo różnorodnego rozkładu akcji książkę czyta się szybko, a zakończenie zaskakuje.

Ocena: 6/10                                 

Prześlij komentarz

2 Komentarze

  1. Czytałam książki J.K Rowling i muszę przyznać, że są naprawdę świetne :) Polecam ! ♥

    OdpowiedzUsuń
  2. Mam książkę ale jest w obiegu po rodzinie :) Mam nadzieję, że szybko do mnie wróci, chcę już ją przeczytać :)

    OdpowiedzUsuń

google.com, pub-5039018173211090, DIRECT, f08c47fec0942fa0